1. dostih – Barletta nepatří do starého železa
První bod programu patřil žákovským jezdcům, v roli favoritky nastupovala čtyřletá Nasia s Nelou Jiráskovou, ale klání se proměnilo ve velké sólo třináctileté Barletty, reprezentantky stáje Lokotrans připravované Petrem Kantkem. Barletta se dostala záhy po startu do vedení a bez sebemenších problémů svou pozici udržela až k cílovému mezníku. Sedm soupeřů nemělo nejmenší šanci. První životní vítězství si tak připsal Michal Hrouda. Barletta se letos na dostihové dráze představila již posedmé a podruhé zvítězila. Poprvé to bylo před pěti týdny v Netolicích v pětkovém dostihu na 1800 metrů. Tentokrát se prosadila na stejné distanci, ale o kategorii výše, využila také nízké nesené hmotnosti 51,5 kilogramu. Na druhém místě doběhl Beautiful Bond, třetí Nextreme, čtvrtá Haiwa a tabuli doplnila favorizovaná Nasia. Kdo ze sázejících uhodl malé pořadí, odnáší si zajímavou výhru 1148 korun za deset vsazených.
2. dostih – Rabbit Verglas si zopakoval vítězství
Pětiletému bělouši Rabbit Verglasovi se pražské proutěné překážky líbí. Bez velkých problémů si zopakoval tři týdny staré vítězství v dostihu na 3300 metrů, tentokrát o kategorii výše. V průběhu dostihu Rabbit Verglase jezdec Vladimír Verner držel v poli, začal útočit v cílovém oblouku a po zdolání předposlední překážky už byl na čele a svůj náskok ještě dokázal v posledních metrech zvýšit. Zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov se na překážkách představil potřetí a podruhé suverénně vyhrál. Vladimír Verner slaví třetí letošní vítězství. Dobrou koncovkou se na druhé místo dostal ostřílený Cheri Honey a odsunul na třetí místo dlouho vedoucího Torgona, který udával tempo 2800 metrů, ale skok na předposlední překážce mu nevyšel, překážku rozbořil a propadl se na třetí místo. Čtvrtý doběhl Remino a tabuli doplnil Holin One.
3. dostih – Rychlá práce pro svěřence trenéra Šavujeva
Překvapení se nekonalo. Favorizovaní Aldar a Aldzarb absolvovali ve Velké Chuchli dobře zaplacenou rychlou práci. Aktivněji začal Aldzarb s Jaromírem Šafářem, za ním cválal favorit Aldar, v cílové rovině se pořadí vyrovnalo a Aldar ukázal svou třídu, o pět délek zdolal svého stájového kolegu. Žokej Bajuržan Murzabajev si připsal jedno z nejlehčích letošních vítězství, celkově již dvacáté osmé, a cesta k obhajobě titulu žokeje-šampiona se zdá být volná. „Byla to akorát dobrá práce, věděl jsem, že je to dost dobrý kůň a potvrdil to, potřeboval jsem akorát, aby někdo fíroval, což se podařilo,“ sděloval s úsměvem na tváři Murzabajev. Aldar se na dráze představil třikrát, ve Francii byl pátý, ale v Česku dvakrát s přehledem zvítězil. Aldzarb obsadil druhé místo a třetí Poinsettia ztrácela dalších deset délek, přesto byl trenér Jan Demele spokojen: „Pokyn byl jasný, aby se klisně nic nestalo, byl to pohodový dostih, což se podařilo, vyhráli jsme majitelskou prémii, proto jsem nadmíru spokojen. Už letos startovat nebude, necháme ji odpočívat a připravíme ji na příští klasickou sezónu.“ Dalších sedm délek ztrácel čtvrtý Ski Marathon a výsledkovou listinu doplnil debutující War Horse.
4. dostih – Dixon si došel pro druhé vítězství stylem start-cíl
Podruhé rozsvítila chuchelské závodiště růžová barva stáje Lokotrans. Po veteránce Barlettě vybojoval triumf tříletý hnědák Dixon v sedle s Milanem Zatloukalem. Letos se na dráze představil popáté a podruhé zvítězil. První triumf vybojoval v květnu právě ve Velké Chuchli také na distanci 1200 metrů. Následné starty skončily umístěním, ale tentokrát o triumfu nebylo pochyb, neboť Milan Zatloukal okamžitě nasadil selektivní tempo, v cílové rovině se snažil na lídra dotáhnout Sagaja, ale Dixon svou pozici o třičtvrtě délky uhájil a Milan Zatloukal může slavit čtrnácté letošní vítězství. Sagaja se po vítězství před dvěma týdny musel spokojit s druhým místem. Třetí příčku vybojoval Aquilis před favorizovanou Visenyií a tabuli doplnil Danubit.
5. dostih – Mikesh měl sedmimílové podkovy
Mělo to být další skvělé představení grupového „rekonvalescenta“ z tréninku Arslangireje Šavujeva, ale diváci viděli doslova pohádkovou pouť populárního hnědáka Mikeshe, kterému kovář před dostihem zřejmě nasadil sedmimílové podkovy. Po sto metrech dostal Jiří Chaloupka Mikeshe na první místo a už se před něj nikdo nedostal. Stále si držel odstup od svých soupeřů minimálně délku až dvě. Mikesh se letos na dostihové dráze představil podeváté a potřetí se naplno prosadil. Žokej Jiří Chaloupka si připsal 24. letošní vítězství. Velkou radost tak má trio majitelů Ladislav Nagy, Miloš Komanec a Martin Cáp. Spolumajitel a asistent trenéra Ladislav Nagy tak navázal na svého pradědečka, který vyhrál Svatováclavskou cenu v roce 1925 jako jezdec. „Bohužel, není v přehledu uveden,“ mrzí následovníka rodinné tradice. „Už jsme vyhráli nějaké dostihy, ale Svatováclavská cena, to je tradiční dostih s dlouhou tradicí, tak jsme rádi, že se to podařilo,“ doplnil Ladislav Nagy, z jehož tváře se velmi dobře dalo vyčíst, že ho triumf dojal. Na startu Svatováclavské ceny se sešli vítězové prestižních tuzemských sprinterských klání a v den D měl nejlepší formu Mikesh. V cílové rovině se od svých soupeřů spíše vzdaloval než by soupeři jeho náskok stahovali. „U něj je důležité, aby měl svůj klid v dostihu, pokud se to povede, tak potom má i silnou koncovku,“ sdělil spokojený žokej, který na svůj letošní účet přidal další prestižní zářez po „jezdecké“ Trojkoruně. Pěknou koncovku ukázala především dvojice Sign of The Zodiac a Nine ou Four, které se ve výsledkové listině dostala na druhé, respektive třetí místo. Na čtvrté místo se v cílové rovině propadla od startu aktivní Waka Laura a kvintet nejlepších s honorářem doplnil tříletý Inwin Spirit.
6. dostih – Po roce opět úspěšný Demon King
Předposlední bod programu byl vyhrazen nižší třídě tuzemských letounů. Sedmiletý bělouš Demon King opět po roce potvrdil, že mu nejkratší v Chuchli běhaná trať, 1000 metrů, sedí. Od prvních metrů byl na čele, v cílové rovině se osamostatnil, chvíli se zdálo, že musí odolávat náporu Girl of Fire, ale byl to atak spíše platonický. Demon King jistotu neztratil a pod Jaromírem Šafářem si doběhl pro druhé životní vítězství s náskokem více než dvou délek. Jediným letošním dosavadním pozitivem pro Demon Kinga bylo třetí místo první srpnovou neděli v Karlových Varech. V dalších třech startech se ani na tabuli nedostal. Pro trenéra Ivana Kuba to bylo třetí letošní vítězství a pro žokeje Jaromíra Šafáře to byl 24. letošní triumf a stále se udržuje na druhém místě v průběžném hodnocení jezdeckého šampionátu. Na druhém místě dokončila Girl of Fire, na třetím Lafranco před Epolettou a Stormicem.
7. dostih – Nirgera splnila roli favoritky
Po klání letounů přišel na řadu souboj supervytrvalců nižších kategorií, kde splnila roli favoritky hnědka Nirgera reprezentující Stáj Fano. Nirgera se na dostihové dráze představila posedmé a podruhé se naplno prosadila. Zopakovala si vítězství z 3. srpna v Karlových Varech, kde dominovala na trati 2400 metrů. Tentokrát ji nezastavil ani přídavek 400 metrů. Od startu si držela v zadních pozicích, ale v cílové rovince ukázala nejlepší koncovku, a tak trenérka Barbora Schillová mohla slavit druhé vítězství v letošní sezóně. „Už startem jsem Nirgeře věřila, chodila velmi dobře v práci a jsem ráda za vítězství díky majiteli,“ sdělovala nadšená trenérka. Prvního vítězství s žokejským titulem a osmého v probíhající sezóně se dočkal Michal Mach. Velmi pěknou koncovku měla také Rendetta s Bajuržanem Murzabajevem, která se vrátila do rovinových dostihů po překážkové zkušenosti. Třetí místo brala White Ghost před Lilly Bear a Sheikrou.
Vladimír Orlov
2.10.2014, 05:01