Příjemné odpoledne z pražského Conseq parku, kde ve 14 hodin začíná další dostihový den sezony 2013, jenž nabízí celkem devět klání, sedm rovinových a dvě překážková. Vrcholem programu bude 7. Zlatý pohár Elektrizace železnic, proutěné překážky na 4200 metrů s osmičkou startujících. Před zahájením dostihového dne byly nahlášeny následující podstatné změny ve startovních listinách. V prvním dostihu pro dvouleté se představí pouze šestice koní, neboť pětka Mesi, sedmička Olmaius a devítka Knight of Gracie byli škrtnuti. Jedna absence se týká i čtvrtého dostihu, kde nebude startovat pětka Patrola. Poslední změna je v osmém dostihu, kde nebude startovat dvanáctka Nowitka. Celkem se tak divákům představí 86 koní a v jejich sedlech 28 jezdců. Nejvíce šancí na vítězství bude mít dvojice Michal Mach a Jaromír Šafář, která se vyšvihne do sedla šestkrát. V Praze panuje ideální letní počasí. V poledne ukazoval teploměr 22 stupňů, předpověď na odpoledne je jasno až polojasno. Stav dráhy byl naměřen 2,8 – tedy pevná, dá se předpokládat, že bude i rychlá.
1. dostih – Honzikova vítězná cesta
Pořadí (III. kat., 2letí, 1400 metrů): 1. Honzik (žk. Mach, trenér Wroblewski, DS Pegas), 2. Djagga, 3. Mystic Golfer, 4. Vinnyfred, 5. Mramor. Výrok: 6 – 6 – 1 3/4 – 8. Čas: 1:25,61.
První dostih odpoledne dopadl přesně podle předpokladů, takový byl i jeho průběh. Hnědák Djagga udal ostré tempo, Honzik se držel za ním, po zatočení do cílové roviny Honzik zabral, chvilku bojoval s Djaggou a závěrečné metry už byly velkým sólem Honzika, který se po dvou druhých místech konečně prosadil. „Víceméně to bylo jednoduché vítězství. Po startu jsem si pohlídal Djaggu, držel jsem se za ním, s útokem jsem si počkal až do překonání cesty, věděl jsem, že v cílové rovině ještě akceleruje, což se stalo. Myslím, že to bude hodně dobrý kůň,“ sděloval spokojený žák Michal Mach, který si připsal již patnácté letošní vítězství. Trenér Grzegorz Wroblewski si připsal další vítězství víkendu, v Česku na rovinách sedmé.
2. dostih – Těsný doběh pro Portenga
Pořadí (pp, IV. kat., 4+, 3300 metrů): 1. Portengo (Velek, trenér Zobal, Syndikát V3J), 2. La Brusco, 3. Night Neon, 4. Irenka, 5, Vivienne of Gracie. Výrok: hlava – 1 1/4 – 9 – 2 1/4. Čas: 3:50,62.
První překážkový dostih odpoledne rozběhl nejaktivněji San Lorenzo, ale po půl kole mu došly síly, a tak se na čele střídat koně, nejčastěji diktoval tempo Night Neon. Rozhodující chvíle nastaly po zatočení do cílové roviny, na předpolsední překážce, kde skončily naděje tří koní. V posledních metrech Portengo uhájil vedení před dotírajícím La Bruscem. „Vůbec jsem ho tam nečekal, přišel velmi dobrým závěrem. Portengo je velmi dobrý koní, byl výborně nachystaný a já jsem si to užil. Letošní sezona je taková zvláštní, moc se mi nedařilo, byl jsem na tom špatně i psychicky. Dnešní vítězství je hodně důležité pro psychiku i po fyzické stránce,“ sděloval Ondřej Velek a dodal: „Měl jsem fajn dostih po bariéře, potom jsme si vybudovali náskok, který udržel, extra silný finiš nemá.“ Pro Ondřeje Velka i Františka Zobala to bylo čtvrté letošní překážkové vítězství. Bohužel poslední životní start absolvoval pětiletý Tamburin.
3. dostih – Nejrychlejším byl Demon King
Pořadí (IV. kat., 3+, 1000 metrů): 1. Demon King (ž. Havelková, trenér I. Kub, Stáj Gwendy), 2. Platba, 3. Sagaja, 4. Paleta, 5. Agromerace. Výrok: 3/4 - krk - 1 - 2 3/4. Čas: 0:58,92.
Téměř stylem start-cíl se mezi letouny prosadil šestiletý bělouš Demon King pod Martinou Havelkovou. Jedinou komplikací pro něj bylo, jak se dostat s nejvyšším číslem na první pozici, v těchto chvílích dostihu udával tempo zkušený Sagitarius. Jak se dostal Demon King do vedení, tak si to uháněl velmi rychle k cíli, že z toho rezultoval rekordní čas chuchelské dráhy na kilometr 0:58,92. Trenér Ivan Kub se po doběhu jen usmíval. „Shodou okolností je to jeho první životní vítězství, moc se mu nechtělo bojovat. Trochu nás převezl hajzlík, protože jsme ho měli přihlášeného za týden do dostihu EBF pro nezvítězivší koně, takto v něm startovat nebude moci. Perfektně mu vyhověla Martina Havelková, chtělo se mu utíkat.“ Pro Martinu Havelkovou to bylo třetí letošní vítězství. „Byl to moc hezký dostih, bylo to v pohodě. Trochu jsem si vzpomněla na sprintery trenéra Holčáka, které jsem v minulosti jezdila.“
4. dostih – Cesmina napodobila Honzika
Pořadí (III. kat., 2letí, 1200 metrů): 1. Cesmina (žk. Mach, trenér Wroblewski, DS Pegas), 2. Mary Yeats, 3. Wicker Stone, 4. Namid Star, 5. Basic Bara. Výrok: 1 3/4 – 8 – 7 – 2 1/2. Čas: 1:12,86.
Způsobem start-cíl se vyčlenila ze zástupu dvouletých nezvítězivších hnědka Cesmina reprezentující DS Pegas. Po startu byla rychle na nohou, favorizovanou Mary Yeats nechávala několik délek za sebou, v cílové rovině se snažil Dušan Andrés rozhýbat Mary Yeats, ale na Cesminu si nepřišla. Dvojice Michal Mach a Grzegorz Wroblewski tak slaví dnešní double. „Nechtěl jsem jít způsobem start-cíl, ale ona se rozhodla, že velmi rychle vyskočí z boxu, tak jsem ji nechal utíkat. V Bratislavě při debutu jí trápily šimbajny, ale teď jí odezněly, a tak je v pohodě, v práci chodila dobře, a tak jsem jí věřil, že to vydrží, navíc měla výhodnější stopu než soupeřka,“ sděloval úspěšný žák Michal Mach, pro kterého to bylo již 41. vítězství kariéry.
5. dostih – Bíločervený hattrick zásluhou Hyacinta
Pořadí (III. kat., 3+, 1400 metrů): 1. Hyacint (žk. Mach, trenér Wroblewski, DS Pegas), 2. Visenya a Ver, 4. Addison, 5. Mr Dario. Výrok: 2 – současně – 1/2 – 3. Čas: 1:24,89.
Dostih byl zpožděn, neboť bez jezdců opustily boxy Rabbit Medicean a Chasinta, které nestartovaly. V oblouku byla podle očekávání na čele Rabbit Dark Angel, ale hned za ní se držel favorizovaný Hyacint, který proměnil cílovou rovinku ve spanilou jízdu a stáji DS Pegas zajistit dnešní hattrick. „Hyacint je hodně dobrý kůň, loni běhal jedničkové dostihy s tříletými, letos na jaře měl problém s kopytem, proto jsme ho nechali, až spadnou penality a začal opět ve třetí kategorii. Začal V Bratislavě, kde byl třetí po karambolu. Myslím, že je to kůň, který se bojí koní, proto před nima utíká. Děkuji Petru Foretovi, který mi poradil, jak jezdit se staršími koňmi Pegasu a vychází to,“ sděloval spokojený žák Michal Mach. Ke kuriózní sitauci došlo za Hyacintem, ani cílová kamera nedokázala rozluštit, kdo byl u cílového mezníku dříve, zda Ver nebo po zranění se vracející Visenya.
nedokázala rozluštit, kdo byl u cílového mezníku dříve, zda Ver nebo po zranění se vracející Visenya.
6. dostih – Sokol se prosadil i v couráku
Pořadí (pp, I. kat., 4+, 4200 metrů): 1. Sokol (ž. Kašný, trenér Wroblewski, DS Pegas), 2. Taro, 3. Flame Vario, 4. Blesk, 5. Raimond. Výrok: 1 1/2 – 1 1/4 – 3 1/2 – 1 1/2. Čas: 5:13,91.
Vrchol programu se od startu odehrával ve velice pomalém tempu za vedení Sokola, za kterým v malém rozestupu cválali jeho soupeři. Až kilometr před cílem se tempo trochu rozjelo, ale přesto Sokol dokázal náporu soupeřů odolat a připsal si jubilejní desáté vítězství v kariéře. Letos se na dráze objevil podruhé a vždy byl v cíli první. Skvělé odpoledne tak završil trenér Grzegorz Wroblewski. V Každém dostihu, ve kterém se jeho svěřenec představil, si odnesl vítězství. „Dnes jsem jel do Prahy s pěticí koní, kteří startovali ve čtyřech dostizích, veděl jsem, že maximálně můžu vyhrát čtyřikrát a to se podařilo. Jsem moc rád. Věděl jsem, že když se podařily první dva dostihy, že to vyjde i v těch dalších,“ sděloval usměvavý trenér, který může mít jedinou malou vrásku způsobenou pokutami za pozdní příchod koní do paddocku. „Měl jsem strach, protože tempo bylo opravdu pomalé, ale Sokol ukázal velmi dobrou formu, když se dokázal prosadit i při takovém průběhu. Doufám, že nám dobrá atmosféra vydrží i na vrchol letošní sezony, kterým bude den při Velké pardubické,“ dodával Wroblewski. Hlavní bod programu ukázal, že se Wroblewski nevzdává boje o trenérský překážkový šampionát, nyní je na druhém místě s minimálním odstupem na Josefa Váňu, jehož Taro předvedl skvělou koncovku, ale na Sokola nestačil.
7. dostih – Muffin měl nejlepší finiš
Pořadí (hdcp IV. kat., 3+, 1200 metrů): 1. Muffin (žk. Filipová, trenérka Berthier, Stáj Filip), 2. La Stessa, 3. Cailean, 4. Ultima, 5. Primus Pastoralus. Výrok: 1 1/4 – 1 1/2 – kr. hlava – 1. Čas: 1:12,39.
Vítězka z Benešova před dvěma Týdny La Stessa se pustila nejodvážněji do souboje se sprinterskou distancí. Své snažení chtěla dotáhnout do vítězného konce, žák Michal Mach se snažil o čtvrté vítězství v rámci odpoledne, ale nejlepší koncovku měl čtyřletý tmavý hnědák Muffin, který si připsal první životní vítězství. „Byl to pro nás dobrý dostih, ale moc jsem mu nevěřila, protože se mu moc nechce přes koně, ale nakonec to zvládl. Letos se mu moc nedařilo, byl šestý nebo sedmý, ale i nadále ho budeme směřovat do čtyřkových handicapů,“ sdělovala žákyně Pavlína Filipová, která si připsala už druhé vítězství v průběhu víkendu, celkově letos deváté. „Dneska jsem více věřila Paletě než jemu,“ doplnila vedoucí žena hodnocení nejlepších jezdkyň České republiky.
8. dostih – Lailah splnila roli favoritky
Pořadí (IV. kat., 3+, 2200 metrů): 1. Lailah (ž. Šafář, trenér Kotáb, Lokotrans), 2. Pepa Havel, 3. Medula, 4. Alaaf, 5. Apinoa. Výrok: 2 1/2 – 2 – 3 1/4 – krk. Čas: 2:19,84.
Stejně jako na jaře, i tentokrát začal pěkně zostra tříletý Wolf s Janem Vernerem, na protilehlé rovince si získal několik délek k dobru, ale při zatáčení do cílové rovinky už se začal propadat mezi poražené. V tu chvíli se na čelo dostala Lailah a své snažení snadno dotáhla do vítězného konce. Pepa Havel sice v rovince hrozil, ale na více než druhé místo neměl. Jediný potomek plemeníka Relaxed Gesture, Lailah, si tak připsala druhé životní vítězství. „Lailah podala velmi dobrý výkon už při minulém startu v Karlových Varech, kdy prohrála s Mikamine. Dnes nesla jen o něco více, proto jsem jí věřil, navíc jí vyhovovalo zkrácení distance na 2200 metrů. Pro ni je ideální práce dva tisíce nebo 2200 metrů. V samotném dostihu jsem potřeboval rychlejší tempo od tisíce domů, to bych si mohl počkat až do cílové roviny, tak jsem jí musel jezdit, aby nekoukala okolo sebe. Jinak musím říct, že se hodně psychicky zklidnila,“ sděloval žokej Jaromír Šafář, který se také o víkendu prosadil podruhé a celkově má v sezoně na kontě dvacet triumfů.
9. dostih – Barborosa stylem start-cíl
Pořadí (b, IV. kat., 4 a 5letí, 3300 metrů): 1. Barbarosa (Derych, trenér Jar. Váňa, AMD Racing-Váňa), 2. Vinno Veritas, 3. Accelarate, 4. Radar Love. Výrok: 11 – 13 – daleko. Čas: 3:47,60.
Několik metrů po startu posunul Jan Derych do vedení podruhé v Bumperu startujícího Barbarosu a ten svou pozici udržel až k cílovému mezníku, navíc v posledním kilometru se začal od svých soupeřů vzdalovat. Ve čtvrtém startu si tak připsal první vítězství. Od poloviny dostihu už bylo tempo souboje solidní, odpovídající faktu, že se jedná o budoucí překážkové koně. Nakonec se koně v cíli seřadili podle startovních čísel. „Pro koně to byla pouze lepší práce, na začátku cílové roviny jsem na něj mlasknul a bez problémů vyhrál,“ sdělil k dostihu jezdec Jan Derych. Trenér Jaroslav Váňa, byl rád, že koně opustila smůla, kterou měl v průběhu roku. „Jednou nestartoval, protože byl zakován, minule měl zase teplotu, tak jsem rád, že konečně mohl vyběhnout. Je možné, že absolvuje ještě jeden bumper, protože ještě není zaskákán tak, jak bych si představoval. Možná už letos startovat nebude.“
To je poslední informace z Velké Chuchle, děkujeme za pozornost a těšíme se na shledanou při dalším podrobném zpravodajství z českého dostihového dění, které bude pokračovat příští sobotu v Pardubicích.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.