Příjemné odpoledne z pražského Conseq parku, kam se vrací české dostihové dění po více než třech měsících od červnové povodně. Osmý letošní dostihový den na pražské dráze nabízí stejný počet dostihů a mezi nimi i poslední klasiku letošního roku, 68. St. Leger letos pod patronátem společnosti Conseq. Před startem dostihového dne byla nahlášena pouze jedna podstatná změna ve startovních listinách, a to v pátém dostihu, kde v sedle šestky Intiquilly nahradí Jaromíra Šafáře Martina Havelková. V osmém dostihu nebude Siran reprezentovat stáj A 3 J Family, ale DiJana Dobšice. Celkem se tak dnes představí na obnovené dráze 75 koní a v jejich sedlech 30 jezdců. Nejvíce šancí na vítězství bude mít Bauyrzhan Murzabayev, který se vyšvihne do sedla sedmkrát. Dráha je podle měření velmi dobře připravena a její hodnota byla naměřena 3,6 – pružná. V Praze je od rána polojasno a teplota se pohybuje okolo 18 stupňů, stejná je i předpověď na odpoledne.
1. dostih – Dekolt navázal na loňský podzim
Pořadí (pp, III. kat., 4+, 3300 metrů): 1. Dekolt (ž. Andrés, trenér T. Hurt, Gabriela-Trachtová), 2- Greek Wedding, 3. Cheri Honey, 4. Pikardie, 5. Decorus. Výrok: 6 – 4 – 3 1/4 – daleko. Čas: 3:41,11. Dokončilo 7 koní.
Stejně jako v předchozích startech na pardubické dráze, i tentokrát v Praze začala velice aktivně čtyřletá Sabana, která cválala před soupeři. Zhruba kilometr před cílem se před ní dostal Dekolt, Sabana se začala propadat, zatímco Dekolt si nikým neobtěžován běžel pro vítězství. V minulém roce se prezentoval velmi dobrým výkonem v proutěnkách I. kategorie, ale nevrátil se zdráv. „V Lysé šel překážky opět po roce a ještě nebyl ideálně připraven, proto jsme mu dali rovinový start u nás v Benešově, kde byla dobrá dráha. Uvažovali jsme, jestli ho nedáme rovnou do velkých proutěnek za týden, ale rozhodli jsme se pro pomalejší cestu. Šli jsme s cílem zvítězit, což se nám po dobrém výkonu podařilo. Když vydrží zdravý, měl by startovat v proutěnkách při Velké pardubické,“ sdělil trenér Tomáš Hurt. Žokej Dušan Andrés, který potvrdil vedoucí pozici v šampionátu, jen dodal: „Je to kůň, který patří někam jinam, ne do třetí kategorie. Celý dostih byl pro nás velmi pohodový.“
2. dostih – V šestém startu poprvé úspěšný Autor
Pořadí (III. kat., 3+, 1800 metrů): 1. Autor (ž. Havlík, trenér F. Holčák, Meridian), 2. I Want dance, 3. Izidor, 4. Saola, 5. Dilinger. Výrok: 4 1/2 – nos – hlava – 3 3/4. Čas: 1:54,94.
Na startu zaváhal debutující Selando, ale o tempo se starala s nejvyšším číslem startující Saola, která zavedla pole do cílové roviny, kde přišel s útokem podruhé v Chuchli startující Autor a pod Jánem Havlíkem lehce zvítězil. Dlouho vedoucí Saola přišla o druhé místo doslova na cílové čáře, kde se před ní dostala dvojice koní. Autor zvítězil v šestém v životním startu. „Koník je po operaci, dnes startoval podruhé po delší přestávce a předvedl velmi dobrý výkon. Ještě v letošním roce bude směřovat do proutěných překážek. Do konce sezony, bychom s ním jednou rádi startovali na překážkách,“ sděloval velkokarlovický trenér František Holčák. O bezproblémový dostih se postaral žokej Ján Havlík. „Měli jsme ideální dostih, měli jsme jít z předních koní a v cílové rovince skvěle zareagoval na pobídku a vyhrál bez problémů.“
3. dostih – Aurora se prosadila stylem start-cíl
Pořadí (III. kat., 3+, 1600 metrů): 1. Aurora (ž. Korečková, trenér Germič, Kis-vodomery), 2. Trop, 3. Old Story, 4. Stinger, 5. Comedy Queen. Výrok: 3/4 – 2 – krk – hlava. Čas: 1:40,64.
Monhým se mohlo zdát, že vítězné kouzlo trenéra Karla Germiče už vyprchalo, ale Aurora jasně ukázala, že se s lysolabským trenérem bude muset počítat i na podzim. Několik desítek metrů po startu se Aurora dostala do čela a svou pozici uhájila až k cílovému mezníku i když v cílové rovince musela odolávat nástupu několika soupeřů. „Bála jsem se o dobrou pozici, bych ji neztratila, a tak jsem ji trochu pomohla z boxů a najednou jsme byli vepředu, a tak jsem to zkusila, buď to vyjde, nebo ne. Tempo jsem volila podle kobyly, nechala jsem jí odpočinout a v cílové rovince jsem počkala na poslední chvíli a vyšlo to. Jsem ráda, že jsem po delší době opět vyhrála, už jsem začínala přemýšlet, proč to nejde,“ sdělovala počtvrté letos v Česku úspěšná Vendula Korečková. Trenér Karel Germič si připsal už desáté letošní vítězství. „Naše koně běhají raději na měkku, proto starty přes léto byly jen udržovací, věříme, že na podzim opět přijde náš čas. Už včera nás v Mostě potěšila Airfare, a tak jsme dneska trochu koketovali s dobrým umístěním. Neměla jít zepředu, ale Vendula Korečková to udělala velmi dobře.“
4. dostih – Těsný doběh mezi svěřenkyněmi Heleny Vocáskové
Pořadí (III. kat., 2letí, 1400 metrů): 1. Fujara (ž. Andrés, trenérka Helena Vocásková, ZEAS Staré Hradiště), 2. Mary Yeats, 3. Jambul, 4. Quimby, 5. Nine ou Four. Výrok: hlava – 2 1/4 – krátká hlava – 1 1/2. Čas: 1:29,03.
Favorizovaný Inwin Spirit rozjel souboj dvouletých o bonus Racing postu v solidním tempu, ale v cílové rovince už nestačil na dvojici svěřenkyň Heleny Vocáskové Mary Yeats a Fujaru, ty bojovaly o vítězství až k cílovému mezníku a nakonec musela rozhodnout cílová kamera ve prospěch potřetí startující Fujary s Dušanem Andrésem, který vybojoval druhé dnešní vítězství, první na rovinách. „Je to kobyla, která nedá nic zadarmo, i když už měla třetí start. Určitě by jí vyhovoval delší dostih, aby se mohla rozejít. V koncovce jsem věřil, že bychom mohli vyhrát, protože Mary Yeats už brzdila, zatímco Fujara byla rozjetá.“ Spokojeností také zářil asistent trenérky Vocáskové, Ladislav. „Jsou to dvouletý koně, a tak forma často mění, Fujara teď šlas formou nahoru, a tak jsme nevěděli, která je lepší. Fujara je rozhodně klisnou na delší distance, nejsou to drahé koně z Irska, co kupujeme, ale jsou velmi užitečné. Je to už pátý bonus Racing postu, který jsme získali. Za týden nebo za dva je ještě jedna šance získat jeden bonus, a tak to zkusíme.“
5. dostih – Snadné vítězství pro Vadetu
Pořadí (III. kat., 2letí, 1200 metrů): 1. Vadeta (ž. Verner, trenér A. Petrlík, Rabbit Trhový Štěpánov), 2. Pouline, 3. Detekce, 4. Willy Wonka, 5. Intiquilla. Výrok: 2 – 3 1/4 – 3 1/2 – 6. Čas: 1:16,85.
Podle očekávání se okamžitě po startu na čelo dostala hnědka Vadeta v sedle s Janem Vernerem a své postavení udržela až k cílovému mezníku. Nejprve se na druhém místě držela tréninková partnerka vítězky Willy Wonka, ale ta se v rovince propadla, druhé místo vybojovala Pouline, ale ta suverénku příliš nevystaršila. „Pro mě to byl ideální dostih, chtěl jsem jít sice po startu za Willy Wonkou, ale té se nechtělo, a tak jsem to vzal na sebe. Šla tak, jak chodí v práci, pěkně si cválala, akorát když byla už dlouho sama na čele, tak koukala a neprodala to, co umí,“ sděloval žokej Jan Verner, který si připsal už 23. letošní vítězství a kráčí za titulem šampiona. Za trenérským šampionátem míří trenér Allan Petrlík, pro kterého to byl již dvacátý letošní zásah. „Jsem rád, že se to podařilo, neboť je to náš vlastní chov. Měla by směřovat do Ceny Zimní královny, a tak tento dostih měla dobře zvládnout. Zatím je naší nejlepší dvouletou a měla by jí zůstat, jejím hlavním cílem v příštím roce by mělo být Oaks. Bude se specializovat na dostihy pro klisny.“
6. dostih – Bright Sand vybojoval vítězství na rozloučenou
Pořadí (II. kat., 3+, 1000 metrů): 1. Bright Sand (ž. Zatloukal, trenér Juránek, BORS Břeclav), 2. Wladan, 3. Rabbit Kyllachy, 4. Chemik, 5. Reggie. Výrok: 3 3/4 – 1 3/4 – 1/2 – krk. Čas: 1:00,10.
Mezi desítkou letounů nejrychleji vystřelily k cíli klisny Eastern Light a Rabbit Kyllachy, které se přetahovaly na čele, v cílové rovince Eastern Light odpadala, dvojnásobná vítězka ze Slušovic Rabbit Kyllachy sice slábla, ale podlehla pouze dvojici Bright Sand a Wladan. Sedmiletý tmavý hnědák Bright Sand si zopakoval vítězství v chuchelském kilometrovém dostihu. Při pátém letošním startu se poprvé naplno prosadil. Je to poslední úspěch trenéra Petra Juránka, který se rozloučil se stáji BORS Břeclav. „Zdálo se mi to moc rychlé, proto jsem ho nikam nehnal a počkal jsem si na cílovou rovinu. Minule v Bratislavě si vyběhl osobní rekord, kilometr přesně za minutu a nyní to zopakoval. Jen jsem se bál, kdyby se někdo splašil, kdo měl nižší váhu, přece jen nesl 61 kilogramů. Jinak si myslím, že je to jedničkový kůň,“ sděloval Milan Zatloukal, který si připsal již dvanácté letošní vítězství. Petr Juránek se rozloučil se žlutomodrými barvami čtvrtým rovinovým vítězstvím sezony.
7. dostih – Dú Valaši dú, tentokrát se prosadil Always on Sunday
Pořadí (listed, 3letí, 2800 metrů): 1. Always on Sunday (ž. Zatloukal, trenér F. Holčák, Monte Negro), 2. Saltanat, 3. Mister Aviation, 4. King’s Look, 5. Taggerton, 6. Mister Westminster, 7. Tycho Brahe. Výrok: 3 – 3/4 – 3/4 – 1/2 – hlava – 1 1/4. Čas: 3:03,46.
Nikomu se nechtělo do čela, a tak opatrné tempo dostihu vzal na sebe Petr Foret s Tych Brahem, na druhém místě cválala Saltanat a na třetím favorizovaný Mister Westminster. Pořadí vydrželo až do cílové rovinky, kde akcelerovala dvojice svěřenců Františka Holčáka, Mister Aviation a Always on Sunday. Prvně jmenovaný šel po bariéře, zatímco druhý jmenovaný v bílé čapce si to uháněl středem dráhy. Už sto metrů před cílem bylo jasné, že Valši opět budou moci slavit. „Jen jsem se bál, aby nikdo nepřilítl zezadu,“ sděloval šťastný vítěz Milan Zatloukal. Trenér František Holčák se mohl zvednout v první řadě chuchelské tribuny, zvednout ruce a zplna hrdla zakřičet, tak to mohl udělat v historii St. Legeru již pošesté. „Věděl jsem, že je to excelentní vytrvalec, je v práci přece jen chladnější než Mister Aviation. Měl jsem strach v oblouku, když se začal propadat, ale věděl jsem, že posledních 400 metrů má skvělých. Jinak to Milan Zatloukal odjel bohovsky, je to velký úspěch,“ sděloval spokojený Holčák. Naopak smutný byl Baurzhan Murzabayev. „Měl jsem ordre jít schovaný, ale bylo pomalý a klisna se rozcházela až v posledních metrech. Měl jsem to vzít na sebe a jít podle svého.“ Ján Havlík viděl problém v dlouhé přestávce letošního derby-vítěze. „Bylo na něm vidět, že delší dobu neběhal, ale jsem s ním spokojený.“ Stejný pocit měl i trenér Jozef Piruch, který do dostihu poslal české odchovance King’s Looka a Taggertona. „Jsem spokojen, je to tak jak jsem říkal, jsou velmi podobné výkonnosti, nakonec byl mezi nimi velmi malý rozdíl, který potvrdil i práci.“
8. dostih – Traffic tour se prosadil stylem start-cíl
Pořadí (IV. kat., 3+, 1400 metrů): 1. Traffic tour (ž. Chaloupka, trenérka Křídlová), 2. Romane Conti, 3. Fencer, 4. Siran, 5. Label Five. Výrok: 3/4 – krk – 1 1/4 – 1 1/4. Čas: 1:25,75.
Diváci ve Velké Chuchli viděli druhé vítězství stylem start-cíl a opět na distanci 1400 metrů. Tentokrát jej předvedl mistr taktiky Jiří Chaloupka. Po startu posunul šestiletého tmavého hnědáka Traffic toura na čelo pole a udržel ho tam až k cílovému mezníku. Soupeři se snažili v cílové rovince útočit, ale naprosto marně. Nikdo se nepřiblížil blíže než na jednu délku. Před třemi týdny Traffic rout dominoval v Benešově, nyní si vítězství zopakoval. „Trenérka mi před startem řekla, ať to zkusím jít zepředu, že takto běžel v Benešově, více ho to bavilo, tak jsem šel dopředu, v cílové rovince jsem se bál, aby to vyšlo, ale měl dost sil a vydržel to,“ sděloval Jiří Chaloupka, který si připsal druhé vítězství v průběhu víkendu a čtrnácté v sezoně. Trenérka Tamara Křídlová slaví druhé vítězství obě zásluhou Traffic toura. Jiří Chaloupka si pochvaloval i dostihovou dráhu. „Myslím si, že to přežila dobře, a týden by ji mohl stačit na regeneraci, aby se příště mohlo běhat bez problémů.“
To byla poslední informace z dostihového dne, kterým se souboje anglických plnokrevníků vrátily zpět do Velké Chuchle. Díky za pozornost a těšíme se s vámi na shledanou při dalším podrobném zpravodajství z českého dostihového dění.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.