- dostih – Tattersalls Mile (I. kat, 1600 metrů)
V krásný souboj trojice koní vyústilo střetnutí výborných mílařů na chuchelské dráze, mezi nimiž nakonec rozdílem hlavy uspěl čtyřletý IGNACIUS REILLY. Vítěz Velké dubnové ceny se po dvou startech ve Francii vrátil na české dráhy, přičemž pro Tattersalls Mile platil za favorita. Svěřenec Václava Luky strávil dostih v poli koní, v cílové rovince mu Jan Rája našel prostor k útoku, načež hřebec akceleroval, ale snadnou cestu za vítězstvím vůbec neměl. Po bariéře šel totiž skvěle dvojnásobný vítěz Svatováclavské ceny Mr Right (Verner), a zvenčí dotíral Torque Power (Koplík), jenž se očividně po dvou nepovedených startech zmátořil a opět svou třídu zvládl demonstrovat. Ignacius Reilly ale nakonec oba své soupeře dokázal nechat za sebou, byť jen těsně a po tuhém boji. Osmiletý Mr Right předvedl další výborný výkon, když obsadil druhé místo o hlavu před Torque Powerem, za nimiž tabuli doplnili současně na čtvrtém místě doběhnuvší Black Canyon (Zatloukal) a Mormill (Lukášek).
- dostih – Memoriál Tomáše Šatry (II. kat, 1800 metrů)
Inaugurační ročník Memoriálu Tomáše Šatry přilákal 11 koní, a jelikož šlo o handicap, pole bylo značně vyrovnané. Prosadit se nakonec dokázala pouze 49 kily zatížená klisna HOFERGIRL z lotu Ingrid Janáčkové Koplíkové. Čtyřletá hnědka letos sbírala umístění jen v dostizích IV. a III. kategorie, Michaela Musialová v sedle ale klisnu dokázala dovést k úspěchu ve dvojkové společnosti, neboť po dobrém startu Hofergirl cválala za lídrem dostihu, v oblouku pak přešla do vedení, a než se ostatní soupeři vzpamatovali, britská odchovankyně se jim výrazně vzdálila. V úplném závěru už sice Hofergirl docházely síly, nicméně ani druhý Galios (Verner) se nedokázal finišem dostat k vítězce na více než jednu délku. Za poprvé v kariéře triumfující klisnou pak doběhl třetí Big Ben (Línek), přičemž další dotace brali Boruvka (Havelková) a Iwnianka (Rája).
- dostih – Zlatý pohár (I. kat, 2400 metrů)
Kvalitní sestava se sešla také ve společnosti vytrvalců, kde se schylovalo k souboji dvojice loňských klasických vítězů, kteří se také seřadili na prvních dvou místech, leč RAMSSIO nakonec neměl s Arcturem (Palík) žádný problém. Svěřenec Václava Luky v poklidu cválal na bariéře, v cílové rovince mu pak Václav Janáček našel prostor k útoku, a když se líbivý, lysinatý hnědák rozešel, nebylo co řešit. Hřebec bez obtíží přešel do vedení, které v pohodě uhájil až k cílovému mezníku, a to o 2 délky před Artcurem, čímž si připsal letos první vítězství poté, co v sezóně 2020 získal trojici umístění ve Francii. Třetí příčku brala bělka Zoriana, tedy slovenská reprezentantka, měla v průběhu měla zájem o rychlejší tempo, leč Jaroslav Línek ji nechal přejít na první místo až v druhém oblouku, nicméně síly na odražení útoku preferovanějších koní už poté neměla. Čtvrtá skončila další slovenská bělka Palmera (Šmida) před Lady Roseburg (Laube).
- dostih – 100. České Derby (Gd-3, 2400 metrů)
Nesmírnou vzpruhou pro celý slovenský turf musel být dnešní výsledek v Českém Derby, ve kterém se po více než 20 letech prosadil kůň reprezentující právě Slovensko, neboť tříletý OPASAN dokázal v náročné zkoušce obstát a splnil ve Velké Chuchli roli favorita. Vzhledem k tomu, že letos vůbec nebylo jasné, zda se slovenská sezóně rozběhne, navíc zahraniční koně nedávají domácím koním moc příležitosti zazářit ve velkých dostizích v Bratislavě, a proto v podstatě nejde dělat nic jiného, než všem zainteresovaným přát, že mají natolik nadějného hřebce, jakým je právě hnědák Opasan, jenž už má nyní na kontě čtyři vítězství v řadě. Jedno získal jako dvouletý, dvě lehká si pak připsal letos v Česku, a to včetně trialů na České Derby (Gd-3, 2400 metrů), pro které v jeho sedle zůstal RADEK KOPLÍK.
Svěřenec Jozefa Chodúra v 16hlavém poli (ve kterém pro nemoc chyběl Markoni LP, jehož nahradil Spartico) dle očekávání šel zezadu, když jej Radek Koplík po startu zaparkoval na poslední příčku, zatímco na špici operoval Alexander Pietsch, který reagoval na nezájem ostatních žokejů diktovat tempo tím, že na čelo poslal Vivienne Wells. V Oaks druhá kobylka z lotu Bohumila Nedorostka celý dostih poctivě odvodila a zavedla pole koní i do cílové rovinky, kde se k ní nikdo výrazně neblížil až do chvíle, kdy Radek Koplík prokličkoval polem s Opasanem. Hnědák se začal posouvat až v druhém oblouku, následně měl ale štěstí, neboť se mu postupně otvíral prostor k útoku, který poté irský odchovanec využil k údernému zrychlení, jež demonstroval už v předchozích dostizích. V Německu chystaná, leč českou stájí vlastněná hnědka statečně odolávala blížícímu se Opasanovi, jenž trochu bočil, nakonec se ale favorit přeci jen na první místo dostal a o ½ délky výborně jdoucí kobylku porazil. Pro Radka Koplíka jde o první úspěch v Českém Derby, a stejně tak pro slovenského trenéra Jozefa Chodúra.
Vivienne Wells po druhé příčce v Oaks znovu obsadila v klasickém dostihu stříbrnou pozici, když další dvojici koní za sebou v pohodě nechala minimálně o 4 délky. Současně na třetím místě totiž doběhli dva účastníci, a sice bělouš Francimor (Liška) a Troop Commander (Šmida). První zmíněný je v péči Heleny Vocáskové a zprvu Davidu Liškovi hodně tahal, nakonec se ale nechal usadit v první polovině pole, načež při vbíhání do cílové rovinky měl místo k útoku, které také využil a následně odolával náporu dalších účastníků, a přestože na první dvojici v cíli neměl, podal pěkný výkon stejně jako Troop Commander trenéra Františka Holčáka. Ten tak navázal na druhé místo z Velké jarní ceny na Slovensku a rozhodně ukázal, že ke špičce ročníku patří. V posledních metrech pak proklouznul na páté místo Rate (Janáček), jehož parketou vytrvalecké distance zřejmě opravdu nebudou, přesto třídu znovu ukázal, a o krk odsunul na šesté místo Rusela (Palík). Poslední dotaci získal Cote Jardin (Chaloupka).
Mimo dotované pozice zůstal osmý Swinging Thomas (Verner), jemuž se ze začátku rovněž tempo příliš nelíbilo, a také klisna Zariyannka (Lukášek), která tentokrát nepředvedla natolik úderný finiš, aby nejlepší koně ohrozila. Za devátou Zariyannkou skončila desátá Fraga (Florian) a desátý Joganville, v jehož sedle žokej JAN RÁJA zakončil aktivní žokejskou kariéru. Dále koně doběhli v pořadí Kenshibu (Havelková) – Renasi (Vyhnálek) – Polish King (Souza) – Armitago (Línek) – Spartico (Laube).
Jen dodejme, že v závěrečném klání programu uspěl Václav Janáček v sedle Grigri de Lancray, a přejeme Vám pěkný zbytek víkendu