V té změří síly trojice black-type koní s vítězi obou jarních mílových klasik. Čelo sázkové nabídky zaujímá obhájce vítězství Tamarind Cove (Rája, 3,3:1), který letos o svých kvalitách přesvědčil v italském Miláně i ve francouzském Chantilly. V Miláně totiž vybojoval koncem května zásluhou dobré koncovky grupové umístění a ještě lepší výkon podal následně na distanci 2000 metrů ve Francii, kde mu ke třetímu místu scházel pouhý krk. Právě o pár set metrů delší trať by ale svěřenci Josefa Váni sedle lépe a otazníkem je jeho aktuální forma, protože před třemi týdny v pozici jednoho z favoritů zklamal posledním místem v berlínském Hoppegartenu.
Zástupcem loňského klasického ročníku je rovněž Dumnonia (Pavlíček, 3,5:1), která zkraje sezóny v Miláně Tamarind Cova dokázala porazit, když v listed nestačila pouze na Greg Passe. Svěřenkyně Pavla Tůmy další tři starty absolvovala na francouzských drahách a před dvěma měsíci jí na all-weather povrchu v Deauville chybělo k dalšímu listed umístění jen ¾ délky.
Ještě výraznějšími úspěchy než výše zmíněná dvojice se může pochlubit Shamalgan (Zatloukal, 6:1). Gr.1 vítěz a třetí z francouzské Velké jarní ceny sice předchozí dvě sezóny plnil roli plemeníka a je minimálně o čtyři roky starší než jeho nedělní soupeři, přesto v Bratislavské míli nestačil pouze na Tamarind Cova, přičemž ostatní nechal více jak 4 délky zpět. Počítat se s ním tedy stále musí, což platí i pro Dally Hit (Palík, 5:1). Svěřenkyně Ivany Pejškové totiž neprohrál v posledních pěti startech, když vůbec nejsuverénnější byla před měsícem v Ceně města Karlovy Vary, v níž druhému Aldrazbovi nadělila 11 délek. Tentokrát jí každopádně čeká ještě silnější konkurence.
Z trojice zástupců klasického ročníku by měl nejvýše zamířit Lagaro (Verner, 5,5:1). Svěřenec Allana Petrlíka zvítězil ve Velké jarní ceně u nás i na Slovensku, ovšem vůbec nejkvalitnější výkon podal zkraje července v Saint-Cloud, kde ze sedmého místa ztrácel necelých 5 délek na vítězství v listed. Od té doby se na dráze neukázal. Po ještě delší pauze půjde na start vítězka dámské jarní klasiky Partyday (Havelková, 9:1). Tu čeká teprve šestý životní start, když se naposled přestavila v příliš dlouhém derby, po němž se přestěhovala od trenérky Heleny Vocáskové k Václavu Lukovi.
Z ostatních by pořadím mohl zamíchat nejspíše Arif (Murzabayev, 11:1), který překvapil vítězstvím v jedničkové míli o derby dnu. Následně se mu sice nevedlo v Bratislavě, ale větší pražská dráha mu sedne lépe. Jenom překvapit můžou Jarahi (Foret, 15:1) a Thailand (Chaloupka, 15:1). Oba sice naposledy ukázali zlepšení, ale tato společnost by pro ně měla být až příliš silnou kávou.
O 35 minut dříve bude odstartována Velká cena českého turfu (I. kat., 2400 m). Její startovní listina bohužel tak nabitá není, když se jí vzhledem k termínové kolizi se St Legerem stejně jako loni nezúčastní nejlepší tříletí koně, čímž se vytrácí její srovnávací charakter. Chybět bohužel budou i nejlepší starší vytrvalci, kteří buď volí jiný program (Autor, Meandre, Trip To Rhodos) nebo je trápí zdravotní problémy (Shaywan, Touch Of Genius).
S nejnižšími kurzy jsou tak nabízeni třetí a čtvrtý z červnového Zlatého poháru Always On Sunday (Vokálková, 2,6:1) a Icar (Foret, 3,3:1). Ve zmíněném dostihu měl o půl délky navrch dříve jmenovaný svěřenec Radka Holčáka, kterému se v Chuchli pravidelně daří, když na tamní dráze zaznamenal dvě vítězství, jedno druhé a právě jedno třetí místo. Od derby dne se na dráze neukázal, zatímco Icar se poté vydal do francouzského Vichy, kde v kvalitní konkurenci třetím místem rozhodně nezklamal. Jediné životní vítězství nicméně vybojoval při předloňském debutu.
Až šestý skončil ve Zlatém poháru Aztek (Murzabayev, 4,5:1). Předloňský vítěz Velké ceny českého turfu se tak měl minulý týden objevit nad proutěnkami, ale nakonec byl jeho překážkový debut odložen. Pokud nalezne chuť a formu z let minulých, může se prosadit naplno. Vždyť v loňské Ceně prezidenta republiky zvítězil právě před Always On Sundayem a Icarem. Do před týdnem konaných chuchelských proutěnek byl přihlášen také Solar Eclipse (Šafář, 6:1). Ten sice všechna tři letošní vítězství získal v nižších kategoriích, ale solidně si vedl i mezi elitou v Bratislavě a Varšavě, takže by měl doplnit horní polovinu výsledkové listiny.
Před třemi týdny se v Karlových Varech utkali Lužnice (Palík, 8,5:1), Omnibus (Rája, 13:1) a Ines (Korečková, 7,5:1), kteří ve zmíněném pořadí obsadili první, třetí a páté místo. Rozdíly mezi nimi ovšem nebyly výrazné a vzhledem k neseným hmotnostem tentokrát nelépe vychází klasická vítězka Ines. Jediným tříletkem na startu bude Alpheus (Verner, 13:1). Svěřenec Josefa Váni po dvou jarních triumfech platil za jednoho z horkých kandidátů na úspěch v derby, ale v něm stejně jako ve Velké červnové ceně pro problémy s dýcháním neuspěl. V Memoriálu dr. Frankenbergera dokázal zvítězit v podstatě stylem start-cíl, takže je nejvážnějším adeptem na roli vodiče.
foto: 1. Tamarind Cove, 2. Dumnonia, 3. Always On Sunday, 4. Aztek
Zatím nebyl přidán žádný komentář.