Po prohlídce koní v paddocku Kopeckému vysekl poklonu zkušený žokej a trenér Ferdinand Minařík. „Nejvíc se mi líbil Lagaro a přišel jsem za majitelem a pogratuloval jsem mu, že odchoval takového koně. Když to srovnám s tím, na čem jsme jezdili my, je to úplně něco jiného.“ Minaříkova slova se potvrdila i v dostihu samotném. Tentokrát už jsme nebyli svědky žádného přetahování mezi svěřenci Allana Petrlíka jako před třemi týdny. Lagaro cválal s chutí na druhém místě, když se přišlo do cílové roviny, tak zapnul. „Dneska jsme měli nejlepší dostih, když byl na čele sám, tak se mu chtělo trochu bočit, ale to je klasické,“ sděloval usmívající se Jan Verner, který v průběhu odpoledne zaznamenal hattrick. Po loňské Jarní ceně klisen s Dumnonií vyhrál Velkou jarní cenu.
Trenér Allan Petrlík konečně navázal na svého otce, Harryho, který připravil tři vítěze Velké jarní ceny. Allan Petrlík již mohl slavit v roce 2008, kdy první proběhl okolo cílového mezníku Kevin The Knight, ale posléze mu bylo vítězství odebráno pro pozitivní dopingový nález. Ještě před tím než z rukou pražské primátorky Petrlík převzal pohár pro vítěze, veřejně poděkoval celému realizačnímu týmu, pracovnímu jezdci Mariánu Kolčavovi, ošetřovateli Miroslavu Gruberovi a žokeji Janu Vernerovi. „Hona Verner to dnes odjel bezchybně, zaslouží si poděkování.“ O perfektním načasování formy hovoří i rekordní čas dostihu.
Rostislav Kopecký neskrýval velké emoce, které vítězství Lagara přineslo, ale silná slova nepoužíval. „Není to pro mě jen uspokojení, ale také závazek do budoucna. Lidé od nás budou čekat podobné výsledky i v následujících letech. Toto je vlastně první ročník tříletých, které máme na dráze, a vlastně při první příležitosti se nám podařilo uspět. Třeba příští ročník může být slabší a takové úspěchy nebudou,“ říká s pokorou Kopecký. „Vzpomínám na všechno, co se nám za tu dlouhou dobu podařilo vytvořit, není to jen zásluha moje, ale celého kolektivu.“
Další plány Lagara? „Chtěli bychom uspět na black-type scéně v západní Evropě, to je všemi respektovaná meta a na tu bychom rádi dosáhli. Jestli jsme v půli cesty? Spíše jsme zatím vykročili,“ slyšíme od majitele i chovatele. Samozřejmě úspěch otvírá brány k další spolupráci. „Myslím si, že tuzemský chov není o souboji, ale o spolupráci, proto jsem rád, že jsem se domluvil na spolupráci s panem Jandejskem, přijdou k nám některé jeho klisny a pokud oni budou mít zajímavého plemeníka, který bude atraktivní pro naše klisny, tak je zase pošleme k němu.“
Středisko Darhorse se stává pomalu pojmem v českém dostihovém sportu. V minulém roce přijel pro vítězství ve Velké jarní ceně z Krabčic Aldar, letos ho napodobil Lagaro. „Pozice obou trenérů je stejná, jen pan Šavujev má na naše poměry poněkud zvláštní skladbu majitelů, ale i díky němu jde naše středisko nahoru, pomohl mi angažovat plemeníky jako Zazou nebo Mikhail Glinka,“ doplňuje Kopecký. Do noty si padl i se současným trenérem Allanem Petrlíkem. „Jsem strašně rád, že Allan u nás působí, máme spolu stejné názory a nejsou mezi námi žádné třecí plochy.“
Spokojeností zářil i spolumajitel druhého v pořadí Luck Ahead, Josef Dufek (druhým spolumajitel je právě Rostislav Kopecký). „Je to pro nás pěkný úspěch, počítal jsem, že budeme do třetího místa, s druhým jsem spokojen. Dobrou práci odvedl i žokej. Jsem rád, že se nám podařilo koně kvalitně obsadit. Další plány? Musíme se poradit s trenérem a ten rozhodne.“ Třetí místo si z Michalova memoriálu zopakoval Johnny Whistle a na spolufavorita Montjeu Third zbylo čtvrté místo. „Soupeři dnes neudělali chyby a nedali nám šanci se prosadit,“ hodnotil dostih žokej Petr Foret. „Poctivě to bylo rozjeté, byla pevnější půda a dnes Montjeu Third nemohl tolik relaxovat jako minule. Je to kůň na 2400 metrů, a tak bych z toho žádnou tragédii nedělal.“ Bajuržan Murzabajev po loňském vítězství se musel spokojit s pátým místem v sedle Akbulata. „Dostih jsme měli dobrý, dlouho bojoval o třetí místo, ale projevilo se, že to byl teprve třetí start v životě a bude to spíš kůň na 1400 metrů.“
Zatím nebyl přidán žádný komentář.