Úvodem třeba předeslat, že cheltenhamský mítink byl v našich končinách dlouho poměrně neznámou událostí, která se krčila ve stínu Velké národní. Tu si v dobách komunismu vybrali za „svoji“ novináři, kteří ji přirovnávali k Velké pardubické. Dokonce pro handicap konaný na závodišti v Aintree vymysleli krkolomný název „Velká lívrpůlská“, který přežíval ještě donedávna. Je jasné, že obě dvě zmiňované maratónské zkoušky mají jen málo společného, to by ale bylo téma na zcela jiný článek.
Cheltenham a jeho vrchol, tedy Gold Cup, začal v povědomí české dostihové veřejnosti vstupovat právě po revoluci, zejména s otevřením populárního pražského klubu U Nováků. Dalšími krůčky k cheltenhamské vrchovině bylo stále dostupnější internetové připojení a častější (zejména zimní) pobyty českých žokejů a ošetřovatelů v zahraničí. Festival je nejen na ostrovech velký fenomén, kterému se dá těžko uniknout. A tak se i u nás na přelomu února a března kromě Gold Cupu skloňují další dostihy, jako Champion Hurdle, Queen Mother Champion Stakes, World Hurdle, či třeba ty, schované pod zkratkami jako RSA nebo JLT…
Pro navození té správné festivalové atmosféry jsme tedy položili několika expertům na Cheltnham pár jednoduchých otázek, které se týkají jak minulosti, tak i brzké budoucnosti tohoto výjimečného překážkového mítinku:
1. Jak dlouho Festival v Cheltenhamu sledujete a co pro vás ze sportovního (nebo osobního) hlediska znamená?
2. Na kterého vítěze Gold Cupu vzpomínáte nejraději?
3. Letošní ročník Gold Cupu je poměrně otevřený, kdo podle vás vyhraje?
4. Na jaký další dostih Festivalu se ještě těšíte?
5. Kdo je podle vás lepší žokej, Tony Mc Coy nebo Ruby Walsh?
6. (otázka určená jen pro žokeje) Jak by se vám líbilo, kdybyste měl jezdit Velkou pardubickou v pátek 13.?
Josef Bartoš, dvojnásobný vítěz VP, několikanásobný český šampión a italský šampión
1. Asi od roku 2002, když vyhrával Best Mate. Baví mě celý ten týden, je to mistrovství světa v překážkových dostizích a jen pro tvrdý chlapy.
2. Kauto Star a Best Mate. Prostě fenomenální koně.
3. Holywell.
4. Champion Hurdle. Těším se na Hurricane Flye a jak proti němu bude nahánět AP McCoy Jezkiho a je tam ještě neporažený Faugheen. To bude dostih!!!
5. AP McCoy. Škoda, že už končí kariéru.
6. Nesnáším 13.
Jan Faltejsek, trojnásobný vítěz VP, dvojnásobný účastník Cheltenham Gold Cupu
1. Pravidelně sleduji od dob působeni v Anglii, takže někdy od 2006. Člověk asi až tak úplně tu mánii nepochopí, dokud se nezúčastní osobně...
2. To přišlo v roce 2008 kdy jsem mel možnost GC vidět live. Denman = awesome beast
3. Silvianico má letos formu a mohl by prodat zkušenosti, kterých má asi nejvíc z pole. Ale bude záležet na spoustě věcech, dráhou počínaje...
4. Hlavně v nováčcích jsou někteří koně, kteří začínali v mém nynějším působišti, tak je fajn vidět ten vývoj. Ale těším se na všechny!!!
5. Podle čeho to hodnotit? V tomto levelu není horší nebo lepší... Jsou to profi, kteří umí a záleží na souznění se čtyřnohým kámošem ...
6. To bych raději zůstal v posteli jako ostatně každý pátek 13... LOL
Josef Sovka, překážkový žokej, letos druhý ve VP s Al Jazem
1. Mítink Cheltenhamu sleduju asi 15 let, což je zhruba od doby, kdy jsem byl poprvé v Anglii.
2. Já osobně nejraději vzpomínám na Best Mate, protože to co dokázal a jakým stylem bylo pro mě nezapomenutelné.
3. Já bych si vsadil na Coneygree (pokud tedy půjde GC). Teď nevím, jestli už se rozhodli majitelé, ale pokud ano, tak určitě není bez naděje na vítězství. Líbí se mi i Bobs‘ Worth, to je klasa, tak se nechme překvapit
4. Určitě nejvíc jsem zvědavý na Champion Chase kvůli Sprinter Sacremu, sleduju ho od začátku a bude to úžasný dostih mezi ním, Sir de Grugy , Dodging Bullets… Těším se na to.
5. Ať si říká kdo chce co chce, a nebudu upírat obrovské kvality Walshe, tak McCoy je jedinečný a to co dokázal, na 99 procent za našeho života nikdo nepřekoná. Je jedinej a nejlepší.
6. Vůbec by mi to nevadilo, mám 13ku rád a nemám s tím jedinej problém.
Lukáš Sloup, překážkový žokej působící ve Francii
1. Od roku 94, když vyhrál GC The Fellow, je to prostě největší překážková událost roku (po Velké).
2. Best Mate a Kauto Star
3. Many Clouds
4. Nejvíc se těším na Champion Hurdle a Queen Mother Champion Chase. Baví mě ale i místní kros.
5. Pro mě jsou oba vynikající, o festivalu ale preferuji Rubyho.
6. Cool, ve čtvrtek 12. bych zaskočil do Žumpy (oblíbená radotínská hospůdka, pozn. aut.)
Tomáš Hurt, bývalý překážkový jezdec, v současnosti trenér
1. Dlouho, ale od roku 2007 intenzivně, díky internetu živě. Je to nejvíc, co může být. Jednou jsem v Cheltanhamu startoval v menším dostihu a to co probíhá při festivalu, musí být neskutečné. O tom ví více Honza Faltejsek.
2. Jednoznačně Kauto Star. To je moje srdcovka.
3. Pokud se postaví na start, tak mým favoritem bude Sam Winner. Prostě mi tam pasuje.
4. To nejde vybrat. Prostě všechny dostihy mítinku jsou úžasný. Nejvíc mě ale asi láká Champion Chase.
5. Ani tohle nejde vybrat. AP je zarputilý bojovník schopný čehokoli, Ruby je rozvážný, chytrý, trpělivý. Jsou to rozdílní žokejové, ale kvalitou vyrovnaní.
6. Velmi, asi bych ji vyhrál. Protože pátek 13. je pro většinu lidí obávaný den. Já na to nevěřím, takže by mi to bylo jedno a jediný bych se dostal do cíle.
Michal Lisek, nový trenér DS Pegas, v minulých letech působil v Anglii u tr. Brendana Powella
1. Od roku 2005 intenzivněji, je to překážkový mítink roku!
2. Kauto Star 2009. A samozřejmě trojnásobný vítěz Best Mate.
3. Carlingford Lough nebo Many Clouds, mezi těmito dvěma se musím ještě rozhodnout.
4. Každý dostih při festivalu stojí za to vidět. Nováčků je tolik, že by nám stránka nestačila…Djakadam v GC, Foxrock v Ryanair Chase, Saphir Du Rheu ve World Hurde, Mr. Mole v Queen Mother, na ty všechny se moc těším a mohl bych jmenovat dál.
5. Oba jsou výjimeční žokejové, profesionálové a osobnosti!
Filip Minařík, dvojnásobný šampión německých rovinových žokejů
1. Asi od roku 1989, tenkrát byla asi první možnost sledovat zahraniční dostihy v klubu U Nováků.
2. Určitě Best Mate.
3. Djakadam. Bude to den týmu Ruby Walsh – Willie Mullins.
4. Těším se na Champion Bumper, kde mám svůj osobní gamble. Pylonthepressure v kurzu 11:1.
5. „AP is a legend!“, takovej už nikdy nebude…
Ota Nový, Dostihový svět
1. Cheltenhamský Festival podrobněji sleduji zhruba od roku 2000. Ze sportovního hlediska ho považuji za vrchol globálního dostihového provozu na překážkách a z toho osobního moje návštěva předloňského ročníku znamenala jeden z nejlepších zážitků spojených s dostihovým sportem vůbec.
2. Nejraději vzpomínám na dvojnásobného vítěze z let 2007 a 2009 Kauto Stara, to byl vynikající steepler a zároveň i můj velký oblíbenec. A samozřejmě také na ročník 2013, který vyhrál Bob Worth, protože to byl první ročník, jemuž jsem byl osobně přítomen a jehož úžasná atmosféra na mne velice zapůsobila.
3. Můj tip na vítěze letošního Gold Cupu je loni čtvrtý Silviniaco Conti, který podle mého názoru konečně dospěl v koně pro Gold Cup.
4. Hodně zvědavý jsem na Champion Hurdle - samozřejmě irského národního hrdinu, legendárního Hurricane Flye, ale především na to jak si v této konkurenci poradí nadějný Faugheen.
5. Legendární A. P. McCoy absolvuje svoji poslední sezónu a jeho výkony už nejsou to co bývaly, takže aktuálně je určitě lepším jezdcem Ruby Walsh.
Tomáš Janda, bloodstock agent
1. Sleduji pravidelně asi 13 let. Určitě největší překážková událost v zahraničí.
2. Kauto Star
3. Silvianico Conti
4. Zajímavých dostihů bude letos hodně, ale určitě se nejvíc těším na Champion Hurdle, protože pravidelně hraju a fandím Hurricane Fly. No a potom co jsem ho letos osobně viděl v Leopardstownu, mu budu fandit ještě více.
5. Těžko soudit neboť oba to jsou skvělí jezdci. Asi jak který na kterého koně...
Ondřej Blahník, zakladatel Tipařova palce
1. Zahraniční překážkové dostihy jsem začal sledovat okamžitě poté, co byl otevřen klub U Nováků.
2. Denman v roce 2008 se Samem Thomasem. Ten ho nechal cválat a byl to nejúchvatnější GC, co jsem viděl.
3. Vsadil jsem si The Giant Bolster v kurzu 34:1 už dřív. Problém je, že nejspíš bude „good ground“ a on by potřeboval měkčí. Podobný případ je i Sam Winner, který je takovým mým koněm pro tuto sezónu.
4. Těším se na Champion Chase a jsem zvědavý, jestli půjde můj oblíbenec, veterán Sizing Europe.
5. Protože jsem pankáč, mám na žokeje trochu jiný pohled. Mc Coy chce mít koně hodně pod kontrolou, a proto mám radši Rubyho. Ještě víc se mi v tomto ohledu ale líbí „Ruda“ Johnson a nejradši jsem měl Roberta „Choc“ Thorntona. Přezdívali jsme mu „andílek“, v poslední době se ale nad ním slehla zem…
Jaroslav Fabris, nový handicaper a několikanásobný vítěz tipařské hitparády Lotu (teď DS)
1. Detailněji sleduju mítink v Cheltenhamu od roku 2007, kdy Kauto Star poprvé zvítězil v Gold Cupu, a je pro mě jednoznačným vrcholem ostrovní překážkové sezóny. Grand National má samozřejmě také své kouzlo, ale přeci jen se jedná „jen“ o handicap, zatímco v Cheltenhamu se utkávají ti nejlepší s nejlepšími.
2. Nejraději vzpomínám na Denmana. Jeho exteriér i strojové tempo, jímž ničil své soupeře, byly impozantní. V roce 2008 byl Gold Cup ve znamení souboje tréninkových kolegů Denmana s Kauto Starem a mým favoritem byl právě Denman, který zvítězil s náskokem sedmi délek.
3. Favoritem je po právu Silviniaco Conti, ale protože jsou jeho doménou placatější dráhy, tak půjdu proti němu. Road To Riches mě v Lexus Chase přesvědčil, že je opravdu dobrým koněm, ale sezónu zahájil už v červenci, takže je otázkou, jestli od Vánoc stále drží top formu. Coneygree je velký talent, ale přeci jen mu zkušenosti můžou chybět a není náhodou, že naposled zvítězil nováček v Gold Cupu v roce 1974. Abych tedy citoval žokeje Barryho Geraghtyho: „Nezapomínejte na Bobs Wortha“. Vstup do sezóny mu sice nevyšel ideálně, ale o rok dříve byla jeho premiéra ještě slabší. V Cheltenhamu se mu tradičně daří, vždyť na Festivalu zvítězil už třikrát, a věřím, že se mu to může povést i počtvrté.
4. Středeční Champion Chase. V ní se utkají v minulých sezónách krátkým steeplerům kralující Sprinter Sacre a Sire De Grugy, ale ani jeden z nich mě svým comebackem po zdravotních problémech zrovna neoslnil. Pokud tedy dá Champagne Fever přednost startu v Champion Chase před Ryanair Chase, mohl by být právě on tím, kdo jim vyfoukne vítězství. V letošní sezóně sice zkoušel delší distance, ale rychlosti má dost a v Cheltenhamu to umí.
5. Oba jsou samozřejmě jedineční. Na AP McCoyovi oceňuju především to, že žádný dostih pro něj není ztracený, a jeho tvrdé vyjetí je excelentní. Ruby Walsh zase vyniká ohromným přehledem a to, jak ovládá koně na delší otěži, se mi zamlouvá více než jízdy AP McCoye, který mívá koně dost „spakované“. I když tedy McCoyovi nějaké bodíky přidává skutečnost, že je fanouškem Arsenalu, o trochu výš stavím Walshe.
(Ferdinand Minařík)
Přemysl John
9.3.2015, 13:19