Zatímco před Českým derby platili Cheeky Chappie a Honzik Chipera za spolufavority, před závěrečnou klasikou měl výrazně početnější okruh příznivců dříve jmenovaný svěřenec Radka Holčáka. Důvodem nebylo ani tak jeho těsné vítězství v derby, jako především výraznější předpoklady pro prostání supervytrvalecké distance. Je sice pravdou, že jeho matka Cheeky Weeky dává především koně s optimem do míle, jenže to je z velké části zapříčiněno výběrem jejích partnerů. Vždyť z polosourozenců Cheeky Chappieho je Cellarmaster jediným, který má otce s průměrnou vítěznou distancí potomků přes dva kilometry, přičemž před svým přechodem na skoky bodoval především na tratích 2000 až 2200 metrů. Konkrétně je otcem Cellarmastera Alhaarth, zatímco Cheeky Chappie je po High Chaparralovi, který je ještě delším plemeníkem. Navíc na start St Legeru se postavilo minimum koní, kteří se dali označit za vyložené supervytrvalece.
Po svém vítězství v Českém derby sice Cheeky Chappie obsadil v jeho slovenské analogii „až“ čtvrtou příčku, jenže při podrobnějším pohledu tato forma rozhodně nebyla důvodem, proč od něj dávat ruce pryč. Vždyť od vítězství byl vzdálen jen délku a čtvrt, přičemž před ním finišovala pouze dvojice kvalitních Němců a Love Me, jemuž ovšem menší bratislavská dráha sedne výrazně lépe. Plusem byl jistě i návrat Jiřího Chaloupky do sedla, jehož pevné nervy byly jedním ze základních stavebních kamenů vítězství v derby. I tentokrát prokázal Chaloupka svůj ledový klid, když usadil Cheeky Chappieho na konci pole, kde vydržel až do cílové roviny. Poctivější tempo než na konci června sice více nahrávalo úspěchu této taktiky, jenže volný prostor na vnější straně dráhy reprezentant stáje Monte Negro nalezl až 400 metrů před cílem a ještě na distanci tak byl šestý asi čtyři délky od špice. Díky stupňované koncovce v posledních cvalových skocích znovu získal převahu krku.
„Měl jsem problémy na začátku cílové roviny, ale potom jsem ho nasměroval do správné stopy a podařilo se to. Je to asi nejlepší kůň, na kterém jsem seděl,“ sdělil po dostihu Jiří Chaloupka. Ten slaví pomyslnou jezdeckou trojkorunu, protože ve Velké jarní zvítězil se Simply Ozzym, s nímž rovněž útočil z chvostu pole. Zmiňme, že v úvodní části trojkoruny skončil na druhém místě právě Cheeky Chappie, kterého tehdy vedla Zuzana Vokálková. Rovněž připomeňme, že posledním dostihem trojkoruny, v němž Jiří Chaloupka skončil mimo tabuli, je České derby 2011. K dalším plánům Cheeky Chappieho se vyjádřil majitel Jiří Posád: „Chceme s ním vyrazit také do zahraničí, ale spíše o startu uvažujeme až v příštím roce. Letos přemýšlíme o startu v rakouském St. Legeru. Do Bratislavy na milión procent nepojedeme, tak mu to nevyhovuje.“ Už nyní každopádně Cheeky Chappie zastiňuje své stájové kolegy a předchůdce na listině vítězů Českého derby Kadynyho a Mistera Aviationa, kteří od vítězství ve vrcholu dostihového kalendáře další rovinové vítězství nepřidali.
Jestliže za jezdecký výkon v St Legeru zaslouží absolutorium Jiří Chaloupka, nejinak tomu nemůže být v případě Zdenka Šmidy. Ten vedl New Attacka (7,8:1), s nímž se v derby první kilometr hodně pral a i kvůli tomu v závěru svěřenci otce Radka Holčáka Františka došly síly. Tentokrát ho dle ze Slušovic osvědčené taktiky nechal od startu cválat na špici, kde přestože nenasadil nijak přepálené tempo, měl na protilehlé rovině New Attack až zhruba desetidélkový náskok. V lahovickém oblouku ho pak nechal Zdenko Šmida přefouknout, takže se na něj soupeři dotáhli, ale v cílové rovině znovu zrychlil a jen těsně své velké sólo nedotáhl do vítězného konce. New Attack každopádně po smolném průběhu sezóny potvrdil příslušnost k nejužší špičce ročníku, přestože i vzhledem k jeho původu pro něj zřejmě není supervytrvalecká distance to pravé.
Blízko vítězství byl i třetí Aztek (Foret, 12:1). Svěřenec Tomáše Váni doposud startoval maximálně ve třetí kategorii, a i když jasně naznačoval, že ta by neměla být jeho stropem, nad jeho třídou přesto visel otazník. Jeho plusem nicméně byla skutečnost, že na rozdíl od soupeřů za sebou neměl zdaleka tak náročnou sezónu, když se v ní na start postavil teprve počtvrté a ani v jednom z předchozích startů nešel „na krev“. Navíc se předpokládalo, že metry navíc mu přijdou k duhu.
Tabuli doplnila dvojice reprezentantů stáje Rabbit Trhový Štěpánov, z nichž měl překvapivě navrch Rabit Railink (Lukášek, 70:1). Od něj se očekávalo, že především rozjede dostih pro stájového druha Love Meho (Verner, 5:1), ovšem nakonec se udržel o krátkou hlavu před ním. Životním výkonem tak potvrdil, že potomci Rail Linka dozrávají později a vytrvalost jim neschází. Výkon Love Meho nelze hodnotit vyloženě jako zklamání, protože od vítěze byl vzdálen jen dvě a půl délky, ale přeci jen se ukázalo, že jeho kratší koncovce více svědčí menší závodiště.
Na dotované pozice dosáhli ještě šestý Buonarroti (Šafář, 10:1) a Vajgaros (Zatloukal, 17:1), který své umístění z derby zopakoval i díky vypuštěnému závěru Bauyrzhana Murzabayeva v sedle Dasho Topa (17:1). Zklamáním byla až desátá příčka Honzika Chipery (Havelková, 5:1). Svěřenec Tomáše Šatry byl v průběhu dostihu chtivý, což bylo dalším signálem, že distance 2800 metrů pro něj bude příliš dlouhá a pozice začal vyklízet už v lahovickém oblouku.
Vladimír Orlov
8.9.2014, 20:58Vladimír Orlov
5.9.2014, 22:51Jaroslav Fabris
6.9.2014, 10:58Jan Filla
5.9.2014, 22:11Vladimír Orlov
5.9.2014, 19:21Jaroslav Fabris
5.9.2014, 19:58Vladimír Orlov
3.9.2014, 04:33Ondřej Blahník
3.9.2014, 22:19Jan Filla
4.9.2014, 18:02