Trenér Pavel Vítek působí v Puchlovicích na Hradecku, kde má na starosti kolem padesátky převážně francouzských koní. Za léta svého působení ve Francii využívá Pavel Vítek svých přátel a kontaktů při hledání koní vhodných pro nákup. Proto byl také osloven Jiřím Trávníčkem –majitelem dostihové stáje Pegas, aby se mu ve Francii poohlédl po koni vhodném nejen pro francouzské dostihové dráhy, ale i pro Velkou pardubickou.
„Dostal jsem spolehlivý tip na trenéra Patrice Quintona, který byl zároveň majitelem klisny Orphee des Blins. Na své přátele ve Francii se mohu opravdu spolehnout, což je při obchodování s koňmi velmi důležité, neboť je to velmi citlivá záležitost. Koupit koně můžete kdekoliv, ale každý chce mít jistotu, že kupuje opravdu dobrého a zdravého koně,“ říká Pavel Vítek, který se v současné době nachází v Paříži, kde se již několik dní intenzivně věnuje přípravě koní a z tohoto důvodu nemohl být na Velké pardubické osobně přítomen.
„Ale ještě v sobotu večer mi pan Trávníček volal a byl velice šťastný z výkonu své kobyly,“ říká trenér, který by nemusel mít o zájemce z řad majitelů koní nouzi o práci bloodstock agenta. Jedním dechem mě však ujistil, že toto není jeho hlavní džob. Nevyhýbá se tomu, ale práci agenta do budoucna vyhledávat nehodlá.
Od Pavla Vítka jsem se rovněž dozvěděl, že si na klisnu vsadil. Kolik, to mi neprozradil, ale vzhledem ke skutečnosti, že klisna nastupoval do dostihu jako outsider s kurzem 55:1, mohla být výhra více než příjemná.
Zajímavostí je, že klisna má polokrevný původ, přesto (a nebo možná právě proto), předvedla výkon, z něhož mnohým příznivcům dostihového sportu spadla brada.
„Asi před sedmdesáti lety vybrali francouzští chovatelé dvacet pět klisen, které skákaly ty nejvyšší parkurové soutěže včetně military a začali je křížit s anglickými plnokrevníky. Hlavně však se vítězi klasických zkoušek derby a St. Legeru – tedy se supervytvalci. Z těchto spojení pak vznikli velice tvrdí koně s obrovským skokovým potenciálem. Jsou to vždy pozdní koně a chybí jim změna rychlosti, ale jak už jsem řekl, vyznačují se hlavně tvrdostí, užasnou vytrvalostí a obrovským talentem na skákání.
Investovat do těchto koní se určitě vyplatí, protože jsou vhodní do Pardubic nebo do Itálie. Kdysi nad nimi všichni ohrnovali nos a dneska jezdí Angličani do Francie kupovat jenom tyhle koně a například slavný trenér Favero kupuje do Itálie taky jenom je,“ prozradil přednosti tohoto výjimečného polokrevného plemene trenér Vítek.
Na závěr našeho krátkého rozhovoru zhodnotil Pavel Vítek průběh Velké pardubické, zejména pak vyzdvihl výbornou práci žokeje Jana Faltejska.
„Honza si zpočátku myslel, že to tempo „přepískl“, ale správně vycítil, že bude dobré ji nechat pracovat tak, jak je kobyla zvyklá. Nechal ji pohybovat, jak se chtělo jí a ona se pošetřila. Nepůlovala a nemusela čelit kolizím ani tlačenicím. Nechal jí prostor a svobodu v tempu i ve skákání, což se nakonec zúročilo ve veliké vítězství,“ uzavřel trenér Pavel Vítek.