Česká republika měla na severu Evropy poměrně široké zastoupení. Dvojici koní poslal do dostihů Stanislav Popelka, Godeu do Švédské národní, kde dokončila na druhém místě a je bohatší o 60 tisíc „švédů“, a Hawa Baliho, který vyhrál rámcový dostih na 3500 metrů a svému majiteli vydělal 40 tisíc švédských korun (120 tisíc korun českých…). Nechybělo ani několik českých jezdců. Jan Korpas působící v Německu se představil dvakrát a vyhrál hlavní dostih, Marek Stromský se představil v sedlech koní Stanislava Popelky. Ve Švédské národní se představil Josef Bartoš a mezi amatéry v dalším díle světového mistrovství Fegentri Jindřich Fabris.
„Češi mají ve Švédsku dobré jméno a ještě si ho zlepšili teď o víkendu,“ sděluje žokej Josef Bartoš a dodává: „Mě kontaktovali asi půl roku dopředu, abych jezdil pro švédského trenéra-šampiona, v Itálii nebylo na programu nic velkého, tak jsem se dohodl s trenérem Faverem a ten mě pustil.“ Josef Bartoš s podceňovaným Silk Drumem čtvrté místo a švédský realizační tým byl spokojen. „Švédsko je královská země, a tak se o mě královsky postarali. Navíc Švédové jsou příjemní lidí, když by přišla nabídka a nekolidovalo by to s ničím, určitě bych dorazil,“ přiznává jeden z nejúspěšnějších českých překážkových jezdců.
Je jasné, že na jeden dostihový den, nesnese dráha srovnání s velkými „kamennými“ závodišti. „Pokud bych to měl s něčím srovnávat, tak je to kombinace Lysé a Koles, akorát skoky jsou poctivé, spíše anglického stylu. Startovat může především dobrý skokan. Zajištění je dobré, jsou zde plastové bariéry a je zde vidět profesionalita, se kterou se to dělá. Stáje jsou upravené a čisté,“ popisuje Josef Bartoš a Jindřich Fabris přidává: „Na překážky je to dobré závodiště, ale na roviny je to moc malá dráha. Přirovnal bych jí k Benešovu. Také oblouk do roviny je podobně ostrý, akorát ve Švédsku ho měli vysypaný pískem, takže to v něm vůbec neklouzalo.“
Cestoval by Bartoš na sever i s koněm? „Když jsem viděl, jak si poradil s konkurencí Hawa Bali, to bylo až o dvě třídy, tak si myslím, že čeští koně ve Švédsku uspět mohou, navíc jsou zde slušné peníze,“ doplnil Bartoš. Vydá se někdo stopách Godey a Hawa Baliho?
Jindřich Fabris dokončil amatérský dostih na třetím místě a po dvou vítězstvích mu patří stále první místo v šampionátu. „Třetí místo je dobrý výsledek, protože jsem si díky němu upevnil vedení v rovinovém šampionátu Fegentri, ale třetí vítězství bylo blízko. Dostih byl hodně rychlý a já se pohyboval ve druhé polovině. Závěrečný oblouk je velice ostrý, takže v něm jsem si pozici lepšit nemohl a cílová rovina má jenom 200 metrů. Kůň v ní sice ukázal velký závěr, ale k vítězství chyběly tak dva cvalové skoky. Když jsme projeli cílem, nikdo z nás nevěděl, kdo byl první, druhý a třetí,“ vrátil se do nedělního odpoledne český reprezentant.
Foto: Jindřich Fabris
Zatím nebyl přidán žádný komentář.