Přesně před deseti lety se v „Masisovi“ prosadil Monolit, jediný z vítězů, který to dotáhl až ke klasickému vítězství. V roce 2004 svěřenec trenéra Rosiny vyhrál Velkou jarní cenu a je předposledním českým odchovancem, kterému se podařilo získat první díl klasické Trojkoruny. Po Ceně Masise vyhrál i Gerschův memoriál, ale v zimním favoritovi doběhl až pátý. Za Monolitem finišoval Dumbledore, kůň který si nikdy v kariéře nevyhrál a třetím byl Palmare, ze kterého vyrostl výborný letoun, jako tříletý vyhrál dvě klání na 1000 metrů, ale později upadl do průměru.
O dvanáct měsíců později triumfoval Jazz Dancer, který vládl svému ročníku až do konce sezony, vyhrál Gerscův memoriál a Cenu zimního favorita, a tím jeho kariéra skončila, dále působil jako plemeník. Za ním se srovnali Meritamon a Arbeccar. Prvně jmenovaný byl čtvrtý v „zimáku“, ale do konce sezony vyhrál ještě jeden dostih na 1200 metrů. Jako starší potom startoval spíše v nižších kategoriích a na delších distancích. To z Arbeccara se stal sprinter, který dokázal vyhrát tři trojky ve vyšším věku.
Mrtvý doběh nabídl „Masis“ 2005, ve kterém se podělili o vítězství Mysterro a Porta Coeli. Mysterro se zapsal do historie významnějším písmem než klisna. Vyhrál i Gerschův memoriál, byl druhý v „Zimáku“, o příčku horší byl v trialu na Velkou jarní a v samotné klasice. Jeho kariéra byla ukončena v létě tříletého ročníku po triumfu v Bratislavském Zlatém bičíku. Porta Coeli skončila svou dostihovou pouť také jako tříletá bez významnějších zápisů. Třetím do party byl tehdy Taggs Shadow, který se spíše prosadil jako čtyřletý na překážkách, právě v Karlových Varech dvakrát vyhrál.
Protagonistkou ročníku 2006 se stala Fanega, která v Gerschově memoriálu obsadila šesté místo a vítězství si připsala až jako čtyřleté ve dvojkách. Druhé místo tehdy obsadila velmi raná Kala Blanca, ta se vyčlenila z nezvítězivších již 14. května, dokázala vyhrát Gerschův memoriál a byla druhá v „královně“, třetí místo si ještě připsala v rakouském Ebreichsdorfu a následně byla prodána. Třetí Oktaj startoval v Baden-Badenu a obsadil druhé místo ve „favoritovi.“
Z hlavních postav Ceny Masise 2007 si zcela jistě pamatujeme The Joe Mcardla, který sice prestižních rovinových dostizích mnoho slávy neposbíral, ale jako čtyřletý se dokázal prosadit na závodišti v Longchamp a poté byl prodán právě do země galského kohouta. Ani druhý Grizli neudělal příliš velkou díru do světa na rovinách, ale na překážkách se dokázal prosadit už jako tříletý. To forma třetího Addisona šla stále vzhůru. Vyhrál Gerschův memoriál i následný „Zimák“, nedařilo se mu ve Velké jarní ceně, kde doběhl jedenáctý. Jako čtyřletý nestartoval, ale jako pětiletý se po návratu prosadil třikrát.
Vítěze z roku 2008, Arcibalda, můžeme označit jako nejtypičtějšího koně na tuzemské cestě. Po Masisovi se objevil na startu Gerschova memoriálu, Ceny zimního favorita a jako tříletý zvládl všechny dostihy klasické Trojkoruny. Rozhodně se tam neztratil, byl třetí, druhý a pátý. Jako starší si připsal i jedno překážkové vítězství. Jména druhého Yankee Doodle a třetího Sigriliana asi nikomu moc neřeknou, stejně jako jejich následné výkony.
Naprosto jiná káva to však byl rok 2009. Vítězný Ramble On potvrzoval vysokou třídu i nadále, jasným důkazem jsou druhá místa v Gerschově memoriálu a v „Zimáku“. Jako tříletý startoval ve Francii, kde posbíral dvě třetí místa, následně byl do Francie prodán. Poraženým v Masisovi byl Shamalgan, ale následné starty, především ty ve třech a čtyřech letech mezi evropskou špičkou jasně ukázaly, že to byl jeden z nejkvalitnějších koní v českém tréninku v historii. Třetí Rabbit King’s Best už tak slavnou kariéru nemá, v současnosti běhá překážky bez velkých výsledků.
Edici 2010 naopak pokrývá prach zapomnění. Nina Directa skončila šestá v Jarní ceně klisen, Kalanisi Queen byla třetí v Zimní královně a Moin Kum už se na dráze neobjevil. Před dvěma lety to byl ročník, ze kterého si některá jména pamatujeme dodnes. Decoruse vídáme na dráze i v současnosti, ale bez velkých výsledků. O White Angel jsme slýchali mnohem častěji, neboť se stala zimní královnou, finišovala třetí v Jarní ceně klisen, stejné místo brala i v trialu na Oaks, který následně absolvovala na Slovensku, kde doběhla sedmá. Wanillca byla velmi raná a nyní absolvuje sprintérské zkoušky doma i v zahraničí bez velkých úspěchů.
Loňská edice, toť vítězství Bilge Kagana, kterého jsme moc na českých drahách neviděli. Nyní běhá ve Francii, ale žádných zapamatovatelných výsledků nedosahuje. U Woolfily můžeme hovořit o ranosti a sprinterských sklonench, což jako dvouletá potvrdila, letos se soupeřům dívá na záda. A tak zřejmě nejkvalitnějším bude Renny Storm, který ovládl Gerschův memoriál, třetí finišoval v „Zimáku“, šestý byl v české Velké jarní a druhý ve slovenském ekvivalentu. Při posledním startu v Mostě ukázal, že se s ním budeme muset počítat ve sprinterských kláních.
Jak naznačily předchozí řádky, co úspěšný kůň, to rozdílný další osud. Jiné starty, distanční optima od sprintu po vytrvalce. Předvídat budoucnost protagonistů Ceny Masise je jako věštění ze skleněné koule či ze sedliny lógru.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.