Než se dostanu k samotné Ceně Masise, krátce se podívám na český dostihový kalendář pro dvouleté. Ten totiž dosud obsahoval pouze dostihy třetí kategorie, v nichž vzhledem k doplňujícím ustanovením jejich vítězové znovu startovat nemůžou (týká se to pouze vítězů na závodištích A a B), což znamená, že vítězka prvního letošního dostihu pro dvouleté Francie se v Česku tři měsíce nevešla do žádného dostihu. Ranní dvouletí tedy u nás nemají možnost využít své přednosti, nemluvě o tom, že ani před šesti lety do druhé kategorie degradovaná Cena Masise není s celkovou dotací 90.000 korun nijak lukrativním dostihem. Pro srovnání v Británii už jsou první black-type dostihy pro dvouleté na programu v květnu a letos už tam bylo odběhnuto dvanáct grupových dostihů vyhrazených juniorům. Irskou už má za sebou dokonce první Gr.1 pro dvouleté, kterou bylo minulý víkend konané Phoenix Stakes.
Co se samotné Ceny Masise týče, tak hned tři svěřence pošle na její start trenérka Helena Vocásková. Jak už bylo zmíněno, první letošní juniorské klání ovládla Francie (Andrés), která tehdy ukázala vyzrálý projev a od svých soupeřů odešla na šest délek. Navíc další dostihy prozradily, že tehdy narazila na kvalitní společnost. „V poslední době měla výpadek,“ nicméně prozradil na její adresu syn trenérky Ladislav Vocásek. Podle jehož slov by výše měla zamířit Lužnice (Rája). Ta se rovněž zúčastnila prvního dostihu pro dvouleté, ale z boxů odskočila nejpomaleji a trápily jí šimbajny, takže skončila až šestá. V dalších dvou bratislavských startech si ale vedla lépe, když naposled se zbavila přívlastku nezvítězivší. Zatímco výše zmíněné klisny byly pořízeny za „pár kaček“ jejich tréninková kolegyně Mary Yeats (Koplíková) stála 15.000 euro. Jak napovídá její jméno, je dcerou čtyřnásobného vítěze ascotského Gold Cupu Yeatse, který rozhodně není zdrojem ranosti, ale té má naopak dost na mateřské straně rodokmenu. „Pro Mary Yeats je to dostih na seznámení,“ prozradil Ladislav Vocásek s tím, že její čas by měl přijít v chuchelském dostihu o bonus Racing Postu.
Jediný v Česku narozeným koněm na startu bude Bajadéra (Šafář), která před čtrnácti dny bez biče suverénně ovládla svůj lysolabský debut, ovšem tentokrát narazí na výrazně silnější společnost. Kladné body jí přidává stájová forma. Start v nohách má také Honzik (Mach). Svěřenec trenéra Grzegorze Wroblewského koncem června v Ebreichsdorfu nestačil jen na kvalitní Najinsku, která ho porazila o 3/4 délky, přičemž poté smetla konkurenci v bratislavské Ceně Muscatita bezmála třídélkovým rozdílem.
Z debutantů na papíře nejlépe vypadá Váňův Buonarroti (Lukášek), který stál na loňské bádenské dražbě 85.000 euro. Jeho otcem je totiž New Approach, kterému vyšel start v chovu na jedničku, když hned ve svém prvním ročníku potomků měl neporaženého šampióna dvouletých Dawn Approacha. Ranost má Buonarroti také na mateřské straně rodokmenu, protože jeho matka Boccassini zvítězila ve dvou letech na scéně Group 2, přičemž tohoto úspěchu dosáhla už v červenci. Své příznivce jistě nalezne i na červencové breeze-up dražbě společnosti Arqana za 18.000 euro zakoupený Prince Orpen (Chaloupka), protože jeho trenérka Helena Blažková dokáže uspět s debutanty a jeho otec Orpen zvítězil jako dvouletý v Prix Morny (Gr.1).
Mezi drahé nákupy patří Šavujevův Vainakh (Murzabayev). Syn Rock Of Gibraltara stál totiž 42.000 euro. „1200 metrů to asi pro něj bude málo. Jemu by spíše vyhovovala šestnáctka nebo osmnáctka,“ prozradil na jeho adresu trenér. Zajímavého juniora má také někdejší stájový žokej Arslangireje Šavujeva Artur Resulov. Jeho Le Conte Noire (Zatloukal) je totiž polobratrem dvojnásobné listed vítězky Terre Du Vent, které ovšem svých největších úspěchů dosáhla až jako starší na distancích 2400 a 3000 metrů. Nositelem ranosti není ani jeho otec Soldier Of Fortune. Dunagiri (Pavlíček) je prvním potomkem vítězky Ceny zimní královny Divoké Šárky a i on by zřejmě potřeboval trochu delší distanci.
foto: květnové vítězství Francie
Vlastimil
16.8.2013, 13:18