Nejvýznamnějším vyzývatelem Face Time Bourbon byl stejně jako před dvanácti měsíci Davidson du Pont v sulce s králem francouzských klusáckých jezdců Jean Michele Bazirem. Stejně jako v minulosti i letos byl nájezd na start nervózní, podařil se až několikátý pokus. První kilometr nebyl zrovna žádný kvapík, ale před polovinou dostihu se do čela dostala desetiletá Bahia Quesnot, která před týdnem vyhrála Prix Cornulier, nejvýznamnější světový dostih klusáků pod sedlem.
V tu chvíli se z dostihu stal sprint a na čele zůstala kvalita. Face Time Boubon na druhém místě a Davidson du Pont těsně za ním. Ještě před cílovou rovinkou Björn Goop poslal Face Time Boubon do čela, Bazire se snažil ze všech sil, aby Davidson du Pont držel s favoritem krok, ale marně. Face Time Boubon si zopakoval loňské vítězství a zapsal se mezi klusácké legendy.
Face Time Bournon je synem plemeníka Ready Cashe, který vyhrál Cenu Ameriky v letech 2011 a 2012. Potomkem Ready Cashe je také Bold Eagle, který vyhrál v letech 2016 a 2017. Bold Eagla, který se loni v létě rozloučil s kariérou, když vydělal na dotacích více než 5 milionů euro, stejně jako Face Time Bourbon připravuje trenér Sebastien Guarato. Ten tak mohl oslavit čtvrtý triumf v nejprestižnějším dostihu. „První část dostihu byla poměrně pomalá, ale bylo pro nás dobře, že se Bahia Quesnot ujala diktování tempa. V posledním oblouku šel Björn velmi dobře do čela, neboť Face Time Bourbon má velmi dobrou koncovku,“ sdělil spokojený Guarato.
Björn Goop po dostihu těžce oddychoval a chválil Face Time Bourbon. „Je to fantastický kůň.“ Pro 44letého švédského jezdce to bylo třetí vítězství v dostihu. Poprvé vyhrál v roce 2018 s Readly Expressem a k tomu má dvě čestné ceny za vítězství s Face Time Bourbon. Jean Michele Bazire po dostihu uznal kvality svého soupeře. „Není škoda skončit za legendárním koněm. Měli jsme Ready Cashe, měli jsme Bold Eagla a Face Time Bourbon je dokonalá kombinace obou…“
Třetí místo bral pětiletý Gu d’Heripré před Delia du Pmmereaux a aktivní Bahia Quesnot. Na prvních pěti místech tak doběhli koně podle předpokladů, a tak ostře sledovanou sázku Quinté + správně vsadilo 5655 hráčů a získali necelých 932 euro. Face Time Bourbon odskočil v sázkovém poměru 1,9:1.
Letošní vrchol francouzské klusácké sezóny se odehrál před prázdnými tribunami závodiště ve Vincennes. To se projevilo i na sázkovém obratu, který je pravidelně při Ceně Ameriky nejvyšší v celém roce. Letos se na dostih samotný prosázelo 17,46 milionu euro, což je téměř o 1,5 milionu euro méně než v loňském roce. Vyšší obrat byl zaznamenán při on-line sázkách jejichž obrat se přiblížil 2,5 milionu euro. Dostihově složitá doba není jen v České republice…
Cena Ameriky 2021 byla pro Face Time Bourbon 34. životním startem a připsal si 29. vítězství kariéry. K tomu má na kontě čtyři druhá místa. Triumf v Ceně Ameriky byl třináctým v dostihu se statusem Gr. 1. Ve Vincennes prohrál v lednu 2019 a loni v únoru při Ceně Francie s Davidson du Pont. Dvakrát skončil druhý na italských drahách v Modeně a Neapoli. Diskvalifikován byl jednou, v květnu roku 2018 ve Vincennes. Po poslední lednové neděli letošního roku má Face Time Bourbon na kontě vydělaných více než 2,6 milionu euro.
Další start Face Time Bourbon se dá očekávat za dva týdny v Ceně Francie na 2100 metrů.
Vvtfvb
5.3.2024, 09:37