Počasí zatím konání nahrává, neboť od rána svítí sluníčko a rtuť teploměru by měla vystoupit na 5 stupňů nad nulou. "Měli jsme opravdu velký mráz poslední noc, zdejší rekord byl mínus sedm stupňů, ale dnes bylo mínus devět," sdělil šéf závodiště v Cheletnhamu Simon Claisse a doplnil: "Dráha na cross country je místy zmrzlá, ale není to tak špatné jako v úterý ráno. Teplota jde velmi rychle nahoru, proto jsem optimistický. Kdyby dosih nemohl být odběhnut dnes, konal by se jako osmý zítra." Dráha na steeplechase a proutěnky dobrá až měkká. Zatím jsou známé dva škrty ve World hurdle se nepředstaví 14 Cloudly Spirit a v následujícím klání šestnáctka Domtaline.
Nakonec inspikce krosové dráhy proběhla ve 13 hodin zdejšího času a dráha byla uznána jako schopná provozu, zmrazky jsou pryč, a tak budeme moci sledovat, jak si povede umístěný z loňské Velké pardubické Uncle Junior.
Cheltenhamu vládne zelená
Pokud svítí sluníčko a neprohání se nad závodištěm slutedený vítr je příjemně teplo. Přesně podle předpovědi meteorologů se začalo okolo poledne přece jen zatahovat, a tak oblohu zdobí nesouvislé bílošedivé mraky. Hodinu po insoekci krosové dráhy začali pořadatelé sundavat černé plachty z dráhy, která je o poznání měkčí než kurs pro klasiky a proutěnky. Pokud jste vybaveni tou správnou akreditací, pro čtvrtek v barvě růžové (nevím proč, když je den Sv. Patrika, toho jsem měl vždy spojeného se zelenou a trojlístkem), můžete se jít podívat na dráhu, tam už vás nikdo nekontroluje a můžete se procházet, jak chcete a jak dlouho je vám libo. My jste této příležitosti využili a prošli část kurzu.
Dráha je velmi příjemná, spíše měkčí, ta krosová je měkká a přece jen více hrbolatá, otisky kopyt potkáváme daleko častěji než na obvodu. V cílové rovince jsou ty největší díry pečlivě zasypány, všechno je nachystáno na první pohled, jak má být. Na mnoha místech už jsou černé plachty srolovány, mnohé ještě v deset dopoledne porkývaly plochu nejen krosu. Závodištěm prochází nejedna cesta, která je pečlivě vysypána dřevěnými štěpky v samozřejmě v zelené barvě.
Dobrou, spíše měkkou dráhu potvrdili i jezdci po úvodním klání odpoledne. "Dobrá až měkká," řekl například Jason Maguire.
Jinak čtvrtečnímu programu vládne červená, neboť sponzorem World hurdle, hlavního dostihu programu, je sázková společnost Ladbrokers, jejíž barvy jsou křiklavě červené. Ostatní sázkové kanceláře však nezůstávají pozadu, ani ony reklamu nezandbávají. Boj o sázejícího je obrovský.
Pořadatelé u vchodů na závodiště pečlivě kontrolují. Batoh mi raději prozkoumali dvakrát, ptali se jestli nenenesu nějaký alkohol a poté bez problémů vspustili dovnitř. Pokud chcete splynout s davem, které již od desáté proudí na závodiště v míře nevídané, vemte si na sebe olivově zelený kabát, nebo alespoň podobně zbarvené sako. Ano i při teplotě několik málo stupňů nad nulou potkáte mnoho návštěvníků pouze v saku i když pod ním mají rozličné barevné kreace svetrů. V popsaném dress codu najdete v areálu nejvíce návštěvníků. Na mnoha místech potkáte zelené plakáty se zlatým názvem Cheltenham racecourse. Zelená je na každém kroku, bundy v éto barvě mají také pořadatelé nebo veterináři, kteří v blízkosti překážek sledují jednotlivá měření sil. Tradiční barvu ovšem pomalu vytlačují barvy sponzorských vlajek a dalších reklamních nosičů.
Oproti běžným dostihovým dním, například na podzim, bylo na závodišti přistavěno 200 metrů několikaposchoďových tribun, které významně rozšiřují možnosti pro návštěvníky. Už návštěva přeasuhuje minimálně 50 tisíc diváků, pohyb po závodiště je vcilku plynulý a možný. Už hodinu před startem prvního dostihu je závodiště plné, dostat se k paddocku je téměř nadlidský úkol, někteří na svých pečlivě vybraných místech tráví čas již od otevření závodiště v deset hodin.
Nejen svátek dostihů, ale také piva
Ti, kteří tolik nepotřebují sledovat dostihové dění spíše míří do Guiness village, jakési divácké pivní vesnice, kterou známe spíše z velkých fotbalových či hokejových akcí. Devadesát minut před startem prvního dostihu je "vesnička" plná k prasknutí a pivo teče proudem. Na libovolné české závodiště by se podobná atrakce zřejmě nevešla, ale mohla by být velmi populární, když jsou Češi národem pivařů. Angličané a Irové by však s Čechy mohli hrát minimálně vyrovnanou partii, pokud se podíváte do některého z barů v tribuně či okolo dráhy, kelímek se zlatavým či temně černým mokem chybí v ruce málokomu. Pivařské firmy v Cheltenhamu rozhodně nestrádají, spíše naopak.
Festival je také velkým soubojem Anglických a irských fandů. Některé sázkové kanceláře vypisují kurzy, zda budou lepší koně domácí nebo z nedalekého zeleného ostrova. Fanoušci domácích nosí na klopách kabátů velké kulaté samolepky, kterými se na hlásí k britským barvám. Bohužel v první klání tahali za delší konec provazu, hosté zásluhou Benefficienta s Bryanem Cooperem získali již osmý triumf v rámci mítinku. Následující opět vyšlo domácím zásluhou Holywella, kteří celkové skóre upravili na 8:7 a v následujícím v prvním hlavním dostihu odpoledne mají opět trumfy v ruce.
Atmosféra na tribunách závodiště je naprosto výjimečná. Když startér pustí koně do dostihu, máte pocit, že domácí právě vstřelili branku v nějakém fotbalovém utkání. Při každém skoku přes překážku zazní hlasitý pokřik, když se koně blíží do cílové roviny, to už neslyšíte vlastního slova. Z tribun se nese ohlušující řev. Není se co divit, zřejmě jen málo návštěvníků nemá vsazeno, ať už u jednoho mnoha stánků bookmakerů nebo u totalizátorové sázkovky Totepool.
První vrchol odpoledne vyšel domácím zásluhou 7:2 nabízeného Cue Card, který se prosadil způsobem start-cíl. Určitě ho na tribuně pečlivě sledoval i sir Alex Ferguson, trenér fotbalového Manchesteru United, který dorazil do hlediště okolo poledního. Necelou půlhodinku po doběhu dostihu o osbě dala vědět sázková kancelář Paddy Power, která nabízí Cue Carda pro příští ročník Ryanair v kurzu 5:1.
Chladné pozdní odpoledne
S přibývajícím odpolednem se v Cheltenhamu ochlazovalo, neboť sluníčko vytlačily mraky. Na náladě diváků se však nic neměnilo, ta byla stále vynikající. Zejména souboj anglických a irských diváků je držel ve varu. Po triumfu Solwhita ve World hurdle a a odpovědi Carrickboye ve steeplu na 4200 metrů je stav po 18 odběhnutých dostizích vyroivaný 9:9. Zatím nejvíce se irským trenérům trenérům dařilo v roce 2011, kdy zvítězili ve 13 ze 27 dostihů festivalového programu. Na čtyři dny se festival protáhl v roce 2005 a dvouciferného výsledku hosté dosáhli ještě v roce 2006, letos tuto hranici opět mohou atakovat.
V šestém dostihu odpoledne, který byl vyhrazený amterským jezdcům se prosadili domácí zásluhou Same Diffrence. Závěrečným bodem programu je již několikrát zmiňovaný kros, který letos napíše svou devátou kapitolu. V dosavadních osmi ročnících se sedmkrát prosadili koně z Irska a také dnes mají na startovní listině převahu, mezi šestnácti účastníky jich deset přijelo ze zeleného ostrova. Dostihový program favorizuje Arabella Boye trenéra Bolgera.
Irové krosové vítězství mohou slavit zásluhou Big Shu. Krosovému dostihu nebylo přáno ani v průběhu čtvrtka. mezi matéry se na první překážce zranil J. T. McNamara, musel být vrtulníkem transportován do nejbližší nemocnice, a tak se start dostihu posunul o více než 35 minut. Když už se zdálo, že bude odstartováno, první start se nepovedl a start musel být opakován. za poměrně velkého chladu už dostih sledovaly prořídlé tribuny, přesto se z fanouškovských pivních zón se ozýval mohutný zpěv. Většině diváků v barech však už byly dostihy jedno... Navíc se soumrak přiblížil na závodiště a cílová kamera měla zcela jistě problémy s tím identifikovat jednotlivé koně. Přesto pár minut po doběhu krosu se ještě uskutečnil charitativní dostih na 2200 metrů.
Den Sv. Patrika v číslech
930 000 Celková výška dotací v sedmi dostizích dosáhla této sumy
14 Tolikrát ze 40 případů zvítězili v Ladbrokers World hurdle favorité
1 Jediný bělouš v historii vyhrál World hurdle, a to Iris’s Gift v roce 2004
9 Tolik irských trenérů vyhrálo World hurdle
0 Nikdy nevyhrál World hurdle pětiletý kůň, nepodařilo se to ani letos francouzskému odchovanci Wonderful Charme
8 Tak malé pole v Ryanair Chase bylo naposled v roce 2005
32 Tolik překážek museli absolvovat účastníci Glenfarclas Cross-Country Chase na distanci 6200 metrů
5 Nejstarší účastník krosu, patnáctiletý A New Story, absolvoval popáté klání v rámci Festivalu. Zvítězil v roce 2010, o rok dříve dokončil čtvrtý, v roce 2008 třetí, stejně jako v roce 2011. O rok později dokončil na druhém místě.
To je vše z třetího dne překážkového festivalu v Cheltenhamu. Zítra vám opět nabídneme zajímavosti z překážkového gala.
Foto: Zenon Kisza
Zatím nebyl přidán žádný komentář.