Nejvíce peněz si mezi sebe rozdělí premianti Breeders‘ Cup Classicu, který letos nemá jednoznačného favorita. Evropské naděje se upínají především k dostihům na trávě, když favoritkou Breeders‘ Cup Turfu je už dvojnásobná vítězka Prix de l’Arc de Triomphe Enable. První sobotní dostih odstartuje v 17:00 středoevropského času, ale největší pozornost poutá čtveřice závěrečných klání, o kterých se více dočtete níže. Sázková společnost Tipsport má zatím ve své nabídce pouze páteční dostihy, ale minimálně sobotní vrcholy se v ní objeví také. Samotný Breeders‘ Cup Classic můžete sledovat v 55 minut dlouhém přímém přenosu, který na Eurosportu startuje ve 22:00.
20:36 Breeders´ Cup Mile (Gr.1, 1600 m, 3+, tráva, $2.000.000)
I když na trávě tradičně patří Evropané k favoritům, v Breeders´ Cup Mile se jim v posledních letech příliš nedaří. Od hattricku výtečné Goldikovy se totiž uskutečnilo už sedm ročníků dostihu, v nichž pouze jednou došlo na evropské vítězství. Letos je ovšem evropská sestava velice silná, a to navzdory tomu, že dnes byla škrtnuta favorizovaná Polydream. Čtveřici koní chystá do dostihu irský trenér Aidan O’Brien, který je sice už třetím nejúspěšnějším trenérem historie Breeders‘ Cupu, ale tento dostih ještě nevyhrál. Stájová jednička Ryan Moore se vyhoupne do sedla GUSTAVa KLIMTa (6:1). Ten vstoupil do sezóny vítězstvím v Listed v Leopardstownu, a i když z dalších osmi startů odešel poražen, podal v nich vesměs dobré výkony. Posledně skončil čtvrtý v Prix de la Foret, přičemž v cílové rovině dlouho hledal volný prostor. To pro něj může být největším problémem i tentokrát, protože chodí spíše zezadu a s vysokým číslem to tady asi nebude jiné. Z O’Brienovi sestavy míří vysoko také klisny Happily (Lordan; 8:1) a I Can Fly (Spencer; 8:1). Obě se utkaly před měsícem v Sun Chariot Stakes a v pomalu rozběhnutém dostihu měla navrch Happily. Před dvěma týdny v ascotském Queen Elizabeth II Stakes ovšem ukázala I Can Fly zlepšení, když jí na měkké dráze porazil pouze Roaring Lion. Po deštích z minulých dnů by se přitom také v Churchill Downs mělo běžet na měkčím podkladu.
To není dobrou zprávou pro Expert Eye (Dettori; 6,5:1). Svěřenec Sira Michaela Stouta ovšem letos vyhrál dva Gr.3 dostihy, když koncem srpna za ním skončil druhý účastník EJC Gordon Lord Byron. Dobře si vede i na nejvyšší scéně, když v Sussex Stakes obsadil druhé místo o půl délky před čtvrtým Gustavem Klimtem. Při posledním startu vybojoval bronz v Prix du Moulin de Longchamp. Na vzestupu je One Master (Doyle; 10:1), která posledně s kurzem 34:1 překvapivě ovládla Prix de la Foret. Nebývá ale nejrychleji na nohách, takže nejnižší číslo není při startu do oblouku ideální. Největší domácí nadějí je Oscar Performance (Ortiz; 6,5:1). Ten loni neuspěl v Breeders‘ Cup Turfu, ale letos je směřován na kratší distance a v polovině září stylem start-cíl ovládl Woodbine Mile. Z jejích posledních šesti vítězů přitom následně ovládli Breeders‘ Cup Mile hned tři. (jf)
21:16 Breeders´ Cup Distaff (Gr.1, 1800 m, 3+ kl., písek, $2.000.000)
Po deseti letech je tento dostih určený tříletým a starším klisnám znovu zařazen do sobotního programu, když od roku 2008 se běhal jakožto páteční vrchol. Letos se zde představí jedenáct kobylek, z nichž pouze trojice bude zastupovat klasický ročník, leč minimálně dvě z nich mají velmi dobré šance na zisk předních příček. Roli favoritky se zřejmě nevyhne ryzka Monomoy Girl (Geroux, 2,62:1) z lotu Brada Coxe, jež v rámci všech šesti letošních startů proběhla cílem na první pozici. Na kontě tak má hned čtveřici Gr.1 vítězství včetně Kentucky Oaks. V podstatě triumfů mohla mít i pět, nicméně v závěru Cotillion Stakes začala kličkovat a následně byla z první pozice diskvalifikována pro poškození stejně staré Midnight Bisou (Velazquez, 5,5:1), která se tak stala oficiální vítězkou dostihu. Pravdou je, že se na favoritku v poslední fázi dostihu dotahovala a určitě by mohla Monomoy Girl tentokrát porazit přímo na dráze, leč na rozdíl od ryzky poběží letos už devátý dostih, což se na ní může projevit. Třetí za zmíněnými klisnami, o nichž platí, že proti starším soupeřkám ještě nestartovaly, tehdy byla populární Wonder Gadot (I. Ortiz, 26:1). Ze starších klisen by měla být nejlepší čtyřletá ABEL TASMAN (Smith, 3,75:1), jež zde vloni obsadila druhé místo, a letos se dvakrát prosadila na nejvyšší scéně. Naposled ovšem svěřenkyně Boba Bafferta zklamala až pátým místem v Zenyatta Stakes, takže nad její současnou formou trochu visí otazník. Naopak přípravné starty proměnily ve vítězství Wow Cat (J. Ortiz, 11:1), Blue Prize (Bravo, 15:1) či Vale Dori (Talamo, 11:1), nicméně pokud Abel Tasman předvede to, co opravdu umí, neměla by tato zmíněná trojice mít proti ní šanci. (mm)
21:56 Breeders´ Cup Turf (Gr.1, 2400 m, 3+, tráva, $4.000.000)
V nejbohatším travnatém dostihu Breeders‘ Cupu hrají Evropané většinou prim. Vždyť z posledních deseti ročníků dostihu jich ovládli hned osm. V polovině případů na tom měl zásluhu Aidan O’Brien, jehož svěřenci celkově triumfovali v tomto dostihu už šestkrát. O další vylepšení této statistiky se může postarat Magical (Moore; 7:1). Ta se s hřebci utkala pouze v Prix de l’Arc de Triomphe, v níž z konce pole finišovala desátá. Následně sice zvítězila mezi klisnami v Ascotu, ale představí se už potřetí v průběhu měsíce a tady jí čekají těžší soupeři. Na startu bude totiž dvojice jejích přemožitelů z francouzského vrcholu. Největší pozornost bezesporu poutá ENABLE (Dettori; 1,62:1). Svěřenkyně Johna Gosdena z deseti životních startů prohrála pouze jediný. Stalo se tak zkraje loňské sezóny a od té doby si připsala šestici triumfů v nejvyšší kategorii Gr.1. Letošní premiéru absolvovala až v září, ale navzdory absenci startu v nohách lehce porazila na all-weather dráze v Kemptonu výborného Crystal Oceana a poté obhájila vítězství v Arcu. Při prvním mimoevropském startu se tak nevyhne roli favoritky.
Výbornou sezónu má Waldgeist (Boudot; 7:1). Svěřenec André Fabreho zaznamenal v grupových dostizích sérii čtyř vítězství, kterou utnul až Arc. Ani v něm si ovšem nevedl špatně, protože skončil čtvrtý, a to se v početném poli probíjel středem dráhy. Jeho tréninkovým kolegou je Talismanic (Barzalona; 15:1), který bude obhajovat loňské vítězství. To ale získal na pevné dráze, jíž se tentokrát zřejmě nedočká. V Prix Foy s Waldgestem prohrál a v Arc se nedostal přes třinácté místo. Z domácích by měl nejvýše zamířit Channel Marker (Ortiz; 17:1). Ten totiž před měsícem lehce stylem start-cíl ovládl Joe Hirsch Turf Classic Stakes, v němž odrazil útok Roberta Bruce (Ortiz Jr.; 21:1). Shodná příjmení jejich žokejů nejsou náhodná, když se jedná o bratry. (jf)
22:44 Breeders´ Cup Classic (Gr.1, 2000 m, 3+, písek, $6.000.000)
Navzdory absenci vítěze Trojkoruny Justifye je vrchol celého Breeders‘ Cupu obsazen kvalitně, když naprostá většiny ze čtrnáctky startujících se letos uvedla na scéně Gr.1 ve velmi dobrém světle. Výbornou sezónu za sebou především má pětiletý ryzák Accelerate (Rosario, 4:1) trenéra Johna Sadlera, který od března do září posbíral čtyři úspěchy na nejvyšší scéně a při posledním startu v Awesome Again Stakes za sebou nechal i o rok mladšího West Coast (Velazquez, 8:1), třetího z loňského BC Classicu a druhého jak v Pegasus World Cupu, tak Dubai World Cupu. Vzhledem k letošním výsledkům a formě je Accelerate vcelku oprávněně favoritem dostihu.
Dobrou šanci na úspěch ovšem mají také tříletí koně, přičemž zajímavým účastníkem je hlavně MCKINZIE (Smith, 6:1) z lotu Boba Bafferta, jenž musel vynechat část sezóny kvůli zranění, leč v rámci svého zářijového návratu se ukázal velmi nadějně. Narazil tehdy jen na své vrstevníky, vyhrál ovšem jistě, a jelikož hlavní část sezóny stál, může pošetřené síly využít právě v BC Classicu. Jeho opravdová třída je ovšem otázkou. Dvě Gr.1 vítězství pak má za sebou Catholic Boy (Castellano, 7:1), který umí zaběhnout jak na trávě, tak na písku, nicméně podobně jako McKinzie proti starším koním ještě nešel a těžko říct, jestli na koně jako Accelerate či West Coast bude stačit. S Mendelssohnem (Moore, 10:1) trenér Aidan O’Brien míří do Classicu snad celou sezónu a od plánu neupustil ani po debaklu v Kentucky Derby. Hnědákovy následující starty na americké půdě už byly lepší, ale jelikož prohrál i s Catholic Boyem, na přední příčky se s ním zde počítat moc nedá. U evropských koní ještě zůstaneme, neboť dalším zajímavým tříletkem v poli je bělouš Roaring Lion (Murphy, 10:1), tedy nejlepší zástupce klasického ročníků na ostrovech. Svěřenec Johna Gosdena před dvěma týdny vyhrál Gr.1 v Ascotu a to i přes silnou averzi vůči měkké půdě. Jde o koně s výbornou třídou, ale aby zvládl další náročný dostih po tak krátké době, navíc na písečném podkladu, se nejeví dvakrát pravděpodobně, a pokud se vejde na tabuli, měl by to pro něj být úspěch.
Evropskou trojici pak doplňuje čtyřletý Thunder Snow (Soumillon, 13:1) z lotu Saeeda bin Suroora, který v březnu vyhrál Dubai World Cup. Na dráhu se po pauze vrátil osmým místem v Juddmonte International, načež na konci září ukázal jistou formu těsným druhým místem v Belmont Parku, kde na distanci 2000 metrů podlehl jen outsiderovi Discreet Lover (Franco, 34:1). Ačkoliv má z evropských koní nejvyšší kurz, nemusí zde být nutně do počtu. Do středu pole s ním patří také domácí Yoshida (J. Ortiz, 11:1) a Mind Your Biscuits (Gaffalione, 11:1), jenž ovšem v minulosti zářil na kratších tratích. (mm)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.