V Českém derby svedli souboj o vítězství Cheeky Chappie (2,5:1) a Honzik Chipera (3:1), kteří sice vinou vysokých startovních čísel neměli ideální průběhy, přesto dokázali potvrdit role spolufavoritů. Rozdíl krku nakonec rozhodl ve prospěch dříve jmenovaného svěřence Radka Holčáka, pro kterého ale asi bude kratší bratislavská rovina větším problémem. V sedlech obou největších českých nadějí dochází k jezdecké rošádě. Cheeky Chappieho totiž namísto Jiřího Chaloupky povede jeho pracovní jezdkyně Zuzana Vokálková, zatímco tréninkovou partnerku Honzika Chipery Martinu Havelkovou střídá ve Španělsku působící Václav Janáček.
Třetí skončil ve vrcholu českého kalendáře Vainakh (Havlin, 15:1), který měl ale před čtyřmi týdny jako jeden z mála koní ideální průběh dostihu a tentokrát mu situaci komplikuje nejvyšší startovní číslo. Tabuli v derby doplnili Love Me (Verner, 30:1), který je jediným zástupcem českého chovu na startu, a v Česku debutující Dekatmie (Koplík, 16:1). Svěřenkyně Zdeno Koplíka předtím běhala na francouzských drahách, na nichž ve čtyřech startech získala dvojici vítězství a na rozdíl od zbylé dvojice zmíněné v tomto odstavci nepřekvapí, když svůj pražský výsledek mírně vylepší.
Na startu bude také její tréninkový druh Win Front (Lukášek, 50:1), který týden po devátém místě v Českém derby získal po aktivním průběhu třetí místo v jeho rakouském ekvivalentu. V něm se ovšem sešla slabší společnost, protože ho porazila dvojice německých koní s handicapy pod 70 kilo, zatímco nejhorší z kvarteta na Slovensko mířících Němců vlastní handicap 75,5 kilogramů. Buonarroti (Šafář, 13:1) musel kvůli horečkám vynechat Velkou červnovou a smůla ho neupustila ani poté, protože v derby doplatil na kolizi krátce po startu. Jeho osmé místo tedy nemá velkou vypovídající hodnotu.
Tempaři Monsieur Bachirovi (Foret, 50:1) sice sedne kratší bratislavská rovina, jenže ani tato skutečnost pravděpodobně nedokáže vyvážit skutečnost, že jeho optimu leží na kratších distancích. Mezi outsidery patří také Sázava (Abík, 50:1). Ta až v posledních metrech přišla o vítězství v hlavním trialu pro Oaks, ale jak naznačila Velká červnová, konkurence hřebců zřejmě bude nad její síly.
Domácí sice budou mít na startu jediného reprezentanta, ovšem Kilword (Šara, 5:1) je koněm, díky němuž by mohlo po čtyřech letech derby zůstat na Slovensku. Letos totiž prohrál pouze v dubnu s Cheeky Chappiem, přičemž od té doby triumfoval ve slovenské Velké jarní, Starohájském kritériu a v Maďarském derby. Navzdory kratšímu původu tak dokázal, že mu vytrvalost neschází.
Počítat se musí i s kompletní čtveřicí německých hostů. Z nich vlastní nejnižší kurz Lac Leman (Hellyn, 7:1), který zjara patřil mezi ante-post favority Deutsches Derby. Posledně sice i vinou kolize zklamal v jeho mnichovském trialu, ale předtím zaznamenal dvojici působivých vítězství v menších dostizích. Za zmínku stojí, že při listopadovém drážďanském debutu narazil i na čtveřici českých koní včetně druhé favoritky Oaks Money For Danny a ve Starohájském kritériu třetího Aldan Rivera (ten je ve Slovenském derby druhý pod čarou), přičemž žádný z nich se mu nedokázal přiblížit na méně než jedenáct délek.
Loňský hrdina Slovenského derby Crosstown zvítězil také ve Švýcarském derby, v jehož letošní edici finišoval na páté příčce Cazador (Bojko, 8:1). Svěřenec ve středoevropském regionu už několikrát úspěšného Andrease Wöhlera narazil koncem května ve Štrasburku na dalšího účastníka Slovenského derby Victory Tigera (Frank, 16:1), jemuž přes dvoukilogramovou výhodu podlehl o půl délky. Victory Tiger poté triumfoval na další z menších francouzských drah ve Wissembourgu a tamním handicaperem je hodnocen jen o půl kila níže než Dekatmie. Své příznivce nalezne i Shazaam (Porcu, 10:1). Svěřenec Petera Schiergena sice na hamburském derby mítinku poprvé upadl z tabule, ale blízké šesté místo z 52.000 eury dotovaného dostihu pro koně nabízené na bádenské dražbě má svojí hodnotu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.