14:30 - 24. Cena Muscatita (II. kat., 1200 metrů, 2, 4 500 euro)
Druhým dostihem na programu dne bude dvouletým koním určená Cena Muscatita, která přilákala na start dvanáct juniorů, přičemž hlavním adeptem na zisk vítězství by měl být svěřenec Heleny Blažkové jménem Zock (Zatloukal). Ryzák totiž oba své pokusy absolvoval, aniž by poznal hořkost porážky. Nejprve vyhrál trojkový dostih na rovný kilometr a následně ovládl také Simsonovu cenu při českém derby-dni, kde se na trati dlouhé 1200 metrů prosadil pod vedením Eduarda Pedrozy. Ovšem i další dva čeští reprezentanti mají dobré šance. Hnědák Landaron (Laube) trenéra Juránka debutoval na začátku června, přičemž v cílové rovince mu dlouho trvalo, než našel potřebné místo k útoku, z čehož nakonec bylo třetí místo. V jeho silách by mohlo být své umístění alespoň zopakovat, stejnou pozici v bratislavské čtyřce brala svěřenkyně Tomáše Váni Mayda (Murzabayev). Ryzka se po startu Ceny Lady Atlanty na 1000 metrů ujala vedení, v oblouku přes ni ale přešla domácí Futurist Fashion (Bojko), která zavedla pole dvouletků do cílové rovinky. Klání sice těsně vyhrál v neděli nestartující Dominique, Futurist Fashion ale udržela druhé místo před Maydou, pěkný finiš v závěru ukázal další slovenský kůň, Lightblack (Šmida), jenž obsadil blízkou čtvrtou příčku. Pátý tehdy doběhl Tonic (Palík), zbytek pole dotvářejí debutanti nebo v Ceně Lady Atlanty neumístění koně.
15:00 - 24. Cena Mysa (I. kat., 1000 metrů, 3+, 7 000 euro)
V nejkratším dostihu mítinku se jen těžko hledá opravdu horký favorit, jak už to tak ve sprintech bývá, bude hodně záležet na startu jednotlivých koní a také na štěstí. Nejlepšími koňmi dle handicapových ohodnocení by měli být pětiletý Prince Orpen (Zatloukal, 3,5:1) a tříletá klisna Efily (Lukášek, 3,5:1). První jmenovaný z lotu Heleny Blažkové na letošní plný zásah stále čeká, šestým místem v báden-bádenském Silberne Peitsche ale určitě nezklamal, navíc letos běhal jen na distanci 1200 metrů, přičemž ta nedělní mu přeci jen sedne o něco více. S kilometrovou porcí by se měla vypořádat také hnědka Efily trenéra Zdena Koplíka, která se po statečných výkonech v jarních klasikách postavila na start jedničkového sprintu při Turfu Gala, jenž po velmi dobrém výkonu jistě vyhrála. Nutno dodat, že tehdy se běželo na velmi těžké půdě a tříletá klisna měla oproti svým soupeřům váhovou výhodu, na druhé pozici finišující bělka Living Colors (Srnec, 6:1) nosilo o 3,5 kila více, což se mohlo na podmáčeném podkladu pronést. Nyní je mezi klisnami rozdíl pouhého půl kila ve prospěch Efily. Když zůstaneme u tématu tříletých klisen, tak ty šancové jsou na startu ještě dvě, jež se potkaly ve Zlatém bičíku na 1400 metrů, kdy měla navrch překvapivě Rockfield Last (Verner, 6:1), na kterou ze čtvrté příčky ztrácela pátá ze sprintu při Turf Gala Robben Island (Palík, 6,5:1) takřka dvě a půl délky. Z českých koní určitě nelze opomenout Father Frosta (Janáček, 3,5:1), který sice určitou třídu má, ale takhle krátkou distanci ještě nikdy nešel, loňský triumf v chuchelské dvojce je prozatím maximem Russian Hockeyho (Murzabayev, 9:1). Do pořadí na tabuli by mohl promluvit i rakouský host Pretorian (Šmida, 6,5:1).
15:35 – 23. Zlatý pohár (L, 2600 metrů, 4+, 15 000 euro)
Nejméně obeslané klání nabídne něco na způsob rematche za loňský EJC Long. Ten se totiž konal na stejné distanci a startovali v něm jak Autor (Chaloupka, 1,9:1), tak Touch Of Genius (Janáček, 1,9:1), kteří jsou ve Zlatém poháru hlavními adepty na triumf. Na konci září 2015 měl navrch tehdy tříletý double-derby vítěz Touch Of Genius trenéra Josefa Váni, jenž si tak připsal třetí jedničkové prvenství, krátkou hlavu a krk zpátky zůstal na třetí pozici Autor, ten ale poskytoval mladšímu soupeři výhodu 4,5 kilo. V neděli ponesou oba stejnou hmotnost a nutno říct, že po posledních představeních obou účastníků vzbuzuje větší důvěru přeci jen šestiletý valach Františka Holčáka. Ten sice vyhrál „jen“ chuchelskou jedničku, zatímco Touch Of Genius se snažil o úspěch na grupové scéně, jenže Autorovo vítězství stylem start-cíl pod Pierantoniem Convertinem v pražském Zlatém poháru bylo svým způsobem působivé, také Autorova předchozí účast ve Velké ceně Slovenska dopadla slušně, když skončil třetí za Meandrem a německým Sweet Thomasem. Čtyřletý Touch of Genius se letos rozběhal jistým triumfem v Milánu, na Gd-2 scéně doběhl bez šance na vítězství čtvrtý a Listed pokus v Paříži vypadal dlouho nadějně, v cílové rovince 3000 metrů dlouhého dostihu už ale neměl hřebec z čeho brát. Distance 2600 mu sedne lépe, stejně dobře sedne i Autorovi, takže se zdá, že jestli Autorovi někdo zabrání v obhajobě vítězství, tak to bude jedině Touch Of Genius. Zbylou pětici sice tvoří kvalitní koně, ovšem na zmíněné dvě účastníky by stačit neměli, třetí místo by mohlo připadnout klisně Amga River (Murzabayev, 5:1), pokud si ovšem nepostaví hlavu jako v Praze a neodmítne odstartovat. O tempo by se mohla starat domácí Estinaad (Srnec, 12:1), tabule by neměla uniknout vloni výborné Megkapó (Palík, 8,5:,).
16:10 24. Cena Pat’s Music (L, 2000 metrů, 3+, 15 000 euro)
Podobně jako v případě sprintu, tak ani mezi klisnami není jednoznačného favorita, nicméně navrch by mohla mít Ines (Murzabayev, 3:1) z lotu Tomáše Váni. Hnědka během loňské sezóny absolvovala tři Oaks, vítězství v českém jí uniklo o nos, ve Wroclawi doběhla čtvrtá a klasický úspěch získala v tom slovenském na dvoukilometrové distanci. Sporadicky startující hnědka letos půjde na dráhu teprve podruhé, při debutu obsadila pod nejvyšší váhou třetí místo v chuchelské dvojce na 1800 metrů za Master Of Goldem a Indian Lass. Nyní je rozběhaná, střední trať jí sedí. Největší soupeřkou by jí mohla být domácí Diana Rosensturm (Línek, 3,5:1) trenéra Miroslava Stančíka, jež sice od konce května neběhala, ovšem z dvojice třetích míst v jedničkové společnosti je poměrně zřejmé, že výkonnostně oproti proběhnuvší sezóně neztratila. Vloni doběhla v Ceně Pat’s Music na čtvrté pozici, porazila ji i Fiorhead (Bojko, 6,5:1), která na svou soupeřku stačila i na závěr roku v Ceně Quissisany, letos se jí ale nedaří, když ve dvou startech skončila poslední a předposlední. Tabuli by rozhodně měla atakovat Romanetta (Janáček, 5,5:1), která sice doběhla ve dvojkové Letní ceně klisen „až“ třetí, ovšem za dvojicí kvalitních klisen Dally Hit – Sapsiree, pravdou ale je, že na bratislavské dráze se jí s výjimkou Ceny Arvy nikdy příliš nedařilo. Trixi (Palík, 4:1) má na kontě prvenství ve Veľkej májovej ceně, kterou sama ve falešném tempu odtáhla, v této společnosti by měla rovněž na tabuli stačit. Těžko říci, co čekat od bělky Viva Lea (Sanna, 6:1), jež v šesti letech poprvé vyhrála jedničkový dostih, ovšem na dráze v Budapešti, když nesla druhou nejnižší váhu v poli, překvapit ale určitě může. Podceňovat nelze ani maďarskou Petite Siren (Lukášek, 4:1), jedinou tříletou klisnou na startu je ryzka Ronja (Šmida, 10:1), třetí v Ceně Arvy.
16:45 – Bratislavská míľa (L, 1600 metrů, 3+, 15 000 euro)
Také Bratislavská míle je nabitá zajímavými jmény, byť o komparační test za absence tříletých koní vlastně nejde. Těžko může na první pohled nezaujmout devítiletý ryzák Shamalgan (Línek, 4:1), jenž si i v devíti letech udržuje solidní výkonnost, a i když to na jeho vítězství v neděli nevypadá, někde vepředu by se určitě motat měl. Hlavním adeptem na triumf je totiž někdo jiný, a to čtyřletý Tamarind Cove (Janáček, 2:1) z lotu Josefa Váni, který se vloni etabloval mezi českou špičkou, kromě mílové distance zvládnul se ctí i České derby. Po loňském úspěchu ve Velké ceně Prahy a EJC Mile letos zamířil na západní závodiště, přičemž v Listed zkoušce doběhl čtvrtý a o příčku si polepšil v Gr.3 na milánském hipodromu. Následně se vydal do Gr.3 v Chantilly, kde sice vítěze neohrozil, ale čtvrté místo na distanci 2000 metrů vyloženě propadákem nebylo. V Bratislavě bude obhajovat třetí místo a v jeho silách by mělo být vylepšení statistik, nicméně Tamarind Cove budí dojem, že mu spíše sedl o 200 metrů delší dostih, hodně v jeho případě bude záležet na načasování finiše. Do jeho sedla byl angažován žokej Václav Janáček, jenž dovedl k překvapivému triumfu v Tattersalls Mile Arifa (Murzabayev, 3,5:1), když s ním zvítězil i po ztrátě biče. Právě Arif trenéra Šavujeva by měl být největším soupeřem Tamarind Covea, výborně si však minule vedl i Sign Of The Zodiac (Chaloupka, 10:1), který obsadil druhé místo. Na tabuli by mohlo dosáhnout také duo Zdena Koplíka Contributor (Koplík, 12:1) a Ideal Approach (Lukášek, 8,5:1), své kvality již několikrát potvrdil i Nyani Tomba (Zatloukal, 10:1). Z Rakouska opět dorazí Culdaff (Abík, 10:1), jenž po výborných výkonech v jedničkových sprintech zkusí uspět i na delší trati, domácí posílají pouze dvojici koní, přičemž se nabízí, že lepší by měl být nový import Long Cross (Palík, 10:1).
17:25 – 24. Slovenské Derby (Gd-3, 2400 metrů, 3, 64 000 euro)
Ačkoliv mezi dvanáctkou tříletých koní chybí vítěz Českého derby Gontchar a derby-double se tedy letos konat nebude, někteří aktéři z Velké Chuchle se v Bratislavě představí a zkusí změřit síly s těmi nejlepšími na Slovensku, tradičně dorazí také po jednom účastníkovi z Rakouska a Německa. Českých zástupců bude na startu pět, z nichž nejlepší umístění získal v pražské modré stuze hnědák Grace of Gracie (Palík, 4:1) trenérky Lenky Horákové, který se v rámci sezóny podíval na dráhu teprve podruhé. V silách vloni druhého v Karpatské ceně a čtvrtého v Ceně zimního favorita by mohlo být ještě zlepšení, a přestože favoritem nejspíše nebude, vepředu by určitě být měl. Podobně jako Grace of Gracie má s místní dráhou zkušenosti také Albe Back (Chaloupka, 4:1), který zde vyhrál Starohájské kritérium, ovšem České derby mu nevyšlo dle očekávání, když obsadil až dvanáctou příčku. Z dvojice trenéra Františka Holčáka, kterou tvoří společně s Victory Bowlem (Lukášek, 13:1), by měl být tím lepším, především pak v případě měkčí dráhy. Deváté místo bral druhý favorit Českého derby Timekeeper (Janáček, 3:1), kterého tehdy zbrzdila jeho vlastní nezkušenost. Kvalitu v sobě má, leč je otázkou, jak mu sedne menší dráha, kde je šance na schytání nějaké kolize snad ještě větší než v Chuchli. Posledním zástupcem Česka je Montjeu Third (Laube, 13:1), jenž od Mem. Prof. Václava Michala nic pozoruhodného nepředvedl, avšak trenér mu stále neochvějně věří, a tak se třeba dočkáme na předních příčkách pořádného překvapení.
Stejný počet koní bude reprezentovat domácí, přičemž se mezi nimi těžko hledá ten, který by měl být nejlepší. Snad by mohla mít navrch dvojice trenéra Miroslava Stančíka ve složení Royal Gino (Budovič, 6,5:1) – Fantastic Lacy (Línek, 8,5:1). První jmenovaný patřil mezi dvouletými ke špičce, po dvou šestých místech v trialu a Velké jarní ceně ale změnil působiště, načež doběhl druhý ve Starohájském kritériu za Albe Backem. Jeho stále ještě trochu dětský kolega, na jehož přípravě se podílí Jaroslav Línek, šel cestou menších dostihů, přičemž také narazil na zmíněného bělouše, kterému na distanci 2000 metrů lehce utekl, špatně si nepočínal ani při svém posledním startu, kdy doběhl ve dvojkovém klání pro tříleté koně třetí. V případě obou koní se pravděpodobnost, že půjdou s formou ještě nahoru, nejeví úplně nereálně. Druhé místo z Velké jarní ceny má na kontě Portorikos (Šmida, 8,5:1), předtím ale zcela vyhořel v trialu a nepovedlo se mu ani Starohájské kritérium, svou kvalitu ale má a doběhem na tabuli nepřekvapí. Páté místo bral v klasice Darijal (Murzabayev, 8,5:1), který od té doby nestartoval, ale určitě ještě nepředvedl všechno, co v něm je, poslední slovenský kůň Kaiserwalzer (Srnec, 20:1) letos neukázal prakticky nic. Tabule by měla být cílem rakouského Global Gentl (Sanna, 8,5:1), německý host Grants Pass (Bojko, 6,5:1) na první pohled nevypadá jako vítěz, ale trenér Andreas Wöhler bez pochyb ví, jakého koně musí dovézt, aby zde uspěl, takže jenom na výlet asi nejede.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.