Na startu se nicméně objeví řada koní, kteří sice zatím na kontě nemají výrazné úspěchy, ale dá se od nich čekat progres. Z trojice trenéra Josefa Váni tato charakteristika platí především pro stájového druha loňského derby vítěze Touch Of Geniuse Timekeepera (Šafář, 4:1). Pravý bratr trojnásobného Gr.1 vítěze Rip Van Winkla minule zvítězil sice pouze mezi nezvítězivšími, ale měl výrazné rezervy a navíc už má tuto distanci v nohách. Potomky Galilea jsou také zbylí dva Váňovi svěřenci. Urban Joy (Zatloukal, 10:1) je synem páté z anglického St Legeru Moments Of Joy a také jeho narostlá postava napovídá, že jeho parketou by měly být ještě delší distance. První chuchelskou neděli ale na měkké dráze zaujal pěknou koncovkou, takže očekávaná měkčí dráha mu hraje do karet. Více už toho ukázal Alpheus (Andrés, 5:1), který koncem dubna v karlovarské dvojce zvítězil před následně ve slovenské Jarní ceně klisen čtvrtou Nazmou a roli favorita splnil také v mosteckém Memoriálu dr. Frankenbergera. Ten si přitom sám odvodil a v cílové rovině se hodně kroutil. Kvůli tomuto úspěchu nyní bude oproti svým soupeřům váhově znevýhodněn.
Role spolufavorita patří Trip To Sydneymu (Chaloupka, 4:1). Jak už jméno svěřence Pavla Tůmy napovídá, tak je polobratrem několikanásobného listed vítěze Trip To Rhodose, takže o jeho vytrvalosti netřeba pochybovat. Na start půjde po delší pauze, když jediný letošní start absolvoval v půlce dubna, kdy s přehledem zvítězil ve trojce na 2200 metrů. Ve vytrvalecké trojce posledně uspěla i dosud neporažená Krasava (Rája, 7:1), takže ani jediná klisna v poli se při skoku do jedničky ztratit nemusí. Zvlášť když posledně porazila trojici nynějších soupeřů včetně Urban Joye.
Minimálně tabulové ambice mají také koně, kteří se ve Frankenbergerově memoriálu umístili na druhém až pátém místě. Holčákova Victory Bowla (Krowicky, 7:1) v cílové rovině minule několikrát zbrzdil bočící Alpheus, na kterého by ale pravděpodobně stejně neměl. Třetí na mosteckém hipodromu finišoval tréninkový druh Krasavy Hasan (Man, 14:1), přičemž z jezdeckého obsazení lze vyvozovat, že je dvojkou trenérky Vocáskové. Golden Devil (Laube, 13:1) posledně prorazil startovací boxy a zbavil se svého jezdce, takže tentokrát má žádáno o nejvyšší číslo. Vnější box je nicméně kvůli brzkému točení do oblouku nevýhodou. Nedaleko za výše jmenovanými proběhl cílem Lalum (Best, 12:1) a nebude překvapením, když z kvarteta zmíněného v tomto odstavci skončí nejvýše. Čeká ho totiž teprve třetí životní starty, přičemž v tom druhém ukázal výrazný progres a i díky dalším metrům by v něm měl pokračovat.
Z účastníků jarních klasických dostihu budou na startu pouze dva, a i když se v nich na tabuli nevešel ani jeden z nich, neměli k tomu zas tak daleko. Ve Velké jarní ceně absolvoval premiéru ve středoevropském regionu Eruption (Janáčková-Koplíková, 14:1) a skončil šestý, když na vítězného Lagara ztrácel 4 délky. Secretive Lord (Mach, 15:1) se s Lagarem utkal o týden později v Bratislavě a s totožnou ztrátou obsadil sedmou příčku. Oba tedy ukázali jistou třídu, ovšem nad jejich vytrvalostí se vznášejí otazníky, které u Eruptiona vzbuzuje především jeho původ a u Secretive Lorda zase jeho chtivý projev.
Podceňovat nelze ani polobratra před sedmi lety v derby druhého Arcibalda Agricolu (Andrésová, 17:1), který před měsícem zásluhou dobrého spídu skončil druhý za Timekeeperem. Villon (Havelková, 21:1) sice posledně prohrál s Krasavou a Urban Joyem, ale mnoho na ně neztrácel a s lepším průběhem dostihu jim mohl být minimálně vyrovnaným soupeřem. Frozen Boson (Demo, 21:1) už změřil síly i se staršími soupeři, a i když se jednalo pouze o čtyřkový handicap, jeho těsné druhé místo nebylo špatné. Výrazným překvapení by tak byl pouze úspěch dvojice Orphanta (Vávra, 40:1) - Shengel (Korečková, 40:1), kteří sice na vytrvaleckých distancích už také ukázali jistý talent, ale tato společnost by přeci jen měla být nad jejich síly.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.