Tento typ dostihů není příliš rozšířen, běhá se hlavně v Česku a Francii, okrajově v Itálii, Irsku a Anglii. To nic nemění na významném postavení Velké mezi světovými dostihy. Není nejdelší, tímto se může chlubit cross contry ve Francouzském Le Lion d’Angers, kde se běhá na distanci 7300 metrů a koně musí zdolat neuvěřitelných 49 překážek. Grand National v Aintre u Liverpoolu, se kterou byla Velká dlouhá léta srovnávána je také delší a má daleko blíže ke klasické steplechase než ke krosu.
Zda je Velká nejnáročnější dostih na kontinentu? Rozhodně patří mezi nejnáročnější, o tom není pochyb. Jestli je náročnějších 49 skoků a 7300 metrů ve francouzském Le Lion’d Angers nebo 5800 metrů při Grand steeplechase de Paris nebo pardubická realita je subjektivní hodnocení. Každý bude preferovat to své. Velká pardubická je světový unikát, to je zřejmé a dokládá to skutečnost, že zahraniční hosté mají co dělat, aby udrželi s našinci krok. Vždyť poslední zahraniční vítězství je už 18 let staré. A letos to na prolomení negativní bilance nevypadá.
Závěrečný díl našeho seriálu Blíží se Velká pardubická… je malou procházkou po kurzu dostihu, která nemůže být vyčerpávající, ale seznámí vás s nástrahami tratě, na co si jezdec musí dávat pozor, kde se překonávají určité překážky a kolik sil bere oranice. Naším průvodcem byl Jaroslav Myška, jeden z nejzkušenějších tuzemských překážkových jezdců, který Velkou absolvoval již desetkrát a v neděli ho čeká jedenáctý start s osmiletým svěřencem trenéra Čestmíra Olehly, Klausem. Možná se dozvíte odpovědi na otázky, které vás při sledování některého z minulých ročníků napadly.
Pokud hledáte některých z předchozích dílů, které jsme pro vás připravili od 3. října do dneška, najdete je přehledně na stránkách www.galopp-tv.cz nebo v sekci Aktuality našeho webu. Na shledanou v Pardubicích při dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.