Ocelově šedá obloha se dnes přece jen protrhává, a tak na druhý den "královské" podívané bude svítit sluníčko a také Anglie se dočká příjemného letního dne. Snad si posvítí na více úspěchů domácích barev než tomu bylo včera, kdy za delší konec programu tahali Irové. Nálada na závodišti přesto bylo skvělá, kdo vydržel až na závěrečné zpívání okolo bandstandu, neboli-li hudebního pavilonu, který v Česku spatříte na lázeňských kolonádách. Také tam v létě hrává hudba. Nevím, možná jsou moje lázeňské představy špatné, ale tuzemské hudební pavilony mám spojené s vážnou hudbou, zatímco zdejším se po každém dostihovém dni mítinku hraje populární hudba, kterou může zpívat široké obecentsvo za vedení profesionálního zpěváka.
Neznáte slova? Není problém, čtvrt hodiny před začátkem zpívání jsou rozdávány zpěvníky a britské vlajky. Vzhledem k tomu, že prostor okolo pavilonu je vyzdoben brotskými vlajkami a spousta zpívajících má vlajku v ruce připadáte si jako na britské lidové veselici. O hudební doprovod se stará Hudba velšské gardy, která pravidelně v půl druhé hraje v paddocku a od šesti ke zpěvu. Pokud přijdete na plochu v okolí pavilonu několik minut po začátku, máte obrovský problém se tam dostat, neboť prostranství je zaplněno do posledního místečka. Že nejste znalci anglických písní nevadí, hrají se světově známé hity, a tak je třeba jen oprášit anglický text. Pokud ho nenosíte v hlavě pomohou vám velkoplošné obrazovky, kde je text promítán a aktuálně zpívaný zvýrazněn. Tradice zpívání byla zahájena v roce 1970, kdy po dostizích fandové slavili úspěchy britských barev v vlajkami v rukou za zpěvu písní.
V úterý odpoledne prošlo baranami závodiště, 46 359 diváků, což odpovídá návštěvě před dvanácti měsíci, kdy celý mítink navštívilo více než 280 tisíc diváků. V roce 2011 si našlo cestu do Ascotu dokonce 294 385 turfmanů. Nižší návštěvy jsou způsobeny tím, že pořadatelé snížili počet vstupenek prodávaných do Grandstandu, před dvěma lety jich bylo 25 tisíc, v letošním roce pouze 22 tisíc, ale byly vybudovány nové prestižní prostory v rámci Grandstandu. Bílorůžové plakáty zvoucí na Royal Ascot inzerují vstupenky od 20 do 71 libry. Vstupenky do nejprestižnějších prostor označených Royal Enclosoure jsou ještě dražší, ale tam je v ceně vstupu i občerstvení podaném v jednom z 245 salónků supermoderní tribuny. Maximální kapacita luxisních míst je 10 tisíc hostů a jedná se o největší počet soukromých lóží na závodišti v celé Evropě.
O návštěvníky musí být v Ascotu velmi dobře prostráno, o čemž svědčí následující čísla. Minulý rok se vypilo 51 tisíc lahví šampaňského, 45 tisíc pint Pimm's a 174 tisíc pint piva. Bylo podáno více než 5000 kilogramů lososa, také další kulinářské lahůdky byly počítány na tisíce kilogramů, vždyť jen steaků z Anguse bylo podáno na 8 tisíc. Samozřejmě nechybí ani tradiční anglické trojúhelníčkové sendviče a mnohé další pamlsky.
Do příjezdu královny zbývají ještě více než dvě hodiny a bookmakeři nezahálejí. Přijímají kurzy na dnešní královnin klobouk. Pokud nejste znalcem královnina šatníku, je zřejmě jako střelba do parašutisty, jak s oblibou říká jeden můj kamarád. Jeden bookmaker se přiklání k modré pokrývce hlavy (2:1 čistého, jak je na ostrovech zvykem), zatímco kolega preferuje žlutý (6/4). Za nedlouho už budeme vědět rozuzlení této hry, která baví návštěvníky. Na výběr máte celkem ze 14 možností, navíc na obrázcích jsou jasně specifikované. K dispozici je i absurdní sázka, že královna v přijede v bassebalové čapce. Pokud se tak stane, máte k dobru padesátinásobek vkladu, ale ještě předtím si objednejte vyšetření na u dobrého psychiatra. V tu chvíli by totiž skončila stará dobrá Anglie, a na to bych v Ascotu nedal ani neplatný český pětník.
Miliony se točí
Mnohé může překvapit, že nejvyšší dotaci celého mítinku má dvoukilometrová zkouška, ale novodobé dostihy jsou už takové. Distance dva kilometry je stále více protěžovanější. Navíc klání je součástí QIPCO British champions series, seriálu 35 dostihů v pěti kategoriích, která vyvrcholí v sobotu 19. října právě v Ascotu v rámci britského dne šampionů. Vrcholem dne šampionů je Champion stakes na 2000 metrů s dotací 1,3 milionu liber, tedy dotací, která může směle konkurovat Derby. Dostihy na 2 kilometry patří do kategorie "Middle", dalšími jsou sprinty, míle, dostihy pro klisny a dlouhé distance. Ač letos v říjnu budeme svědky teprve třetího dne šampionů, jeho prestiž vzrůstá doslova před očima. Letos bude v rámci dne vyplaceno 3,4 milionu liber, což je 12 procentní nárůst proti minulému roku. Dostihovému dni s Cenou Vítězného oblouku tak roste velká konkurence... Inu, kde jsou zdroje, může být i finanční přetahovaná, která se zdá být z českého pohledu naprosto mimo realitu. Zde se však stačí podívat okolo sebe.
Na obrazovkách vnitřního videookruhu se střídá jedna dáma v klobouku za druhou, u brány je nachystáno několik fotografů, kteří vyhlížejí nejlepší modely, které přicházejí na závodiště. Akreditována nejsou pouze dostihová média, ale i společenská, ta nejen kvůli módě, ale kvůli britské panovnici. I v Epsomu byli novináři, které dění na dráze nechávalo chladnými, ale královnu sledovali na každém kroku. Ve středu přijelo Její veličenstvo v zelených šatech, v klobouku stejné barvy doplněným o fialovorůžovou stuhu a mašli. Opět ji v paddocku vítal velký potlesk diváků.
Za několik minut už se však pozornost přesunala na dráhu, kde byla odběhnuta Jersey stakes, grupa 3 pro tříleté na 1400 metrů. Kdo nechal vést názorem bookmakerů a sázejících rozhodně neprohloupil. Největší zájem byl o koně se startovními čísly 7 (Gale Force Ten), 8 (Garswood), 12 (Montiridge) a 14 (Mutin). Pořadí v cíli? Po boji se prosadil Gale Force Ten nasedlený Aidanem O'Brienem pro svého syna Josepha před Montiridgem a godolphinským Tawhidem. Aidan O'Brien si připsal již třetí vítězství v rámci mítinku (již čtyřicáté v historii!), a tak směřuje pro pátý titul nejlepšího trenéra Royal Ascotu. Nejvíce triumfů nasbíral už v letech 2001, 2007, 2008 a 2011. Také šampionáty na mítinku sponzuje společnost Qipco, stejně jako sérii šampionů. Pro Josepha O'Briena to bylo druhé letošní vítězství, a také on se posunul do čela jezdeckého šampionátu. Zatím není příliš slyšet o účastníku Českého derby, Jimu Crowleym, ale co není může být, do konce mítinku je ještě daleko.
Crowleyho stejně jako desítku ostatních žokejů čeká poměrně náročný den. Z Ascotu se přesouvají do nedalekého Kemptonu, kde bude zahájen podvečerní program po šesté hodině večer. Crowley absolvuje čtyři dostihy v Ascotu a další dva ještě v Kemptonu. Nejvytíženější bude Richard Hughes bojující o šampionát, který bude jezdit všechny zkoušky na mítinku a v Kemptonu si přidá další tři jízdy. Nedařilo se mu ani ve druhém bodě programu Duke of Cambridge stakes, grupě 2 na 1600 metrů pro čtyřleté a starší klisny. Vzhledem k tomu, jak to v Ascotu zatím chodí, slavili opět Irové zásluhou čtyřleté Duntle s Waynem Lordanem. Svěřenkyně Davida Wachmana se na dráze představila poosmé v kariéře a popáté vyhrála. Duntle se prosadila v Ascotu již v loňském roce, kdy vyhrála jeden z rámcových dostihů také na rovné míli v rámci druhého dne Royal Ascotu. Letos se Duntle na dráze představila pouze jednou, před více než měsícem vyhrála v Leopardstownu na míli. Zatímco doma vyhrála o šest délek, dnes "jen" o půl. Pro Wachmana i Lordana to bylo třetí vítězství na Royal Ascotu v kariéře. Snem realizačního týmu je letošní vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. Mezi prvním kvartetem v cíli byly minimální rozdíly, a tak nepřekvapí vyhlášení realizačního týmu druhé Ladys First, že její další kroky povedou do amerického Arlingtonu. Domácím se tak nepodařil ani vstup do druhého dne programu, možná změna nastane ve vrcholu programu. Irové slaví změnu v historických tabulkách, když se prosadili v šesti z osmi odběhnutých dostihů.
Dráha je i na druhý den připravena velmi dobře, podle většiny žokejů je dnes rychlá, Frankie Dettori tvrdil, že je rychlejší než byla včera. Jeho slova podpořili také Jamie Spencer a Silvestre de Sousa. V ostře sledované The Prince of Wales's stakes nejvíce rychlá dráha seděla čtyřletému Mukhadramovi, který udával ostré tempo až do cílové roviny, kde se soupřeům vzdaloval, ale na Al Kazeema si nepřišel. Z jedenáctého životního startu si hvězda stáje D. J. Deera připsala šesté vítězství, které doplňují čtyři druhá místa, pouze při premiéře byl pátý. Letos Al Kazeem absolvoval třetí start a ještě nenašel přemožitele. Před dostihem sázející udělali favorita z loňského Derby-vítěze Camelota (zřejmě kvůli formě svěřenců O'Briena v Ascotu), ale stájová taktika zástupcům z Ballydoylu neklapla, a tak tentokrát hráli zástupci fialovobílých barev pouze druhé housle. Výsledný čas vítězného Al Kazeema 2:03,06 je nejrychlejším v dostihu od roku 2003.
Historie dostihu se začala psát v roce 1862, rok po smrti prince Alberta. V novodobých dějinách se dostih v poválečném období neběhal a jeho historie se znovu obnovila v roce 1968. Od roku 2000 patří mezi grupy 1 a je vyhrazen pro čtyřleté a starší koně. Aidanu O'Brienovi se nepodařila obhajoba, loni se prosadil jím připravovaný novozélendský rodák So You Think. Z osmého triumfu v rámci Royal Ascotu se tak raduje třiašedesátiletý Roger John Charlton, který si připsal první triumf téměř na den přesně před 21 lety, 18. června 1992. Z prvního triumfu na Royal Ascotu se raduje díky Al Kazeemovi pětadvacetiletý James Doyle. Upynulo nějakých 35 minut a James Doyle vyhrál podruhé! V loterii na přímé míli mezi 30 účastníky byl v sedle vítězného pětiletého Belgian Billa trenéra George Bakera.
Doyle s menším počtem kolegů zvolil stopu dále od tribun, zatímco většina se valila cílovou rovinou přímo před tribunami, nejlepší ze zbytku byl pátý David Livingston z tréninku Micka de Kocka. Najít mezi třicítkou toho správného favorita je skutečně oříšek, zvláště jedná-li se o handicap. Nepřekvapí, že jsou v takovém případě nejnižší kurzy dvouciferné. Po The Queen Mary stakes, grupě 2 pro dvouleté klisny na 1000 metrů, je James Doyle hrdinou! Rizeenu z tréninku Cliva Brittaina přivedl ke třetímu životnímu vítězství ze čtyř startů (předtím Sandown a Ascot) a sám si připsal čistý hattrick. Ze čtyř startů si dnes připsal tři vítězství. James Doyle si první triumf kariéry připsal 25. ledna 2006 v Lingfieldu a patří spíše do druhé kategorie anglických žokejů. Zatím nejlepší sezonu měl v loňském roce, kdy se prosadil osmdesátkrát. Velká vítězství si připisuje Al Kazeemem a v loňském roce vyhrál Dubai Duty Free s Cityscapem. Ani Doyle nemůže dlouho slavit, neboť 18.40 místního času se představí v Kemptonu v sedle klisny Are You Mine trenéra Becketta.
Blízko bylo americké vítězství zásluhou Sweet Emmy Rose, ale koncovka Rizzeny byla drtivá, a tak nájezdníci mimo britské ostrovy zatím čekají na úspěch marně. Závěr druhého dne na Royal Ascotu patřil tříletým klisnám na rovné míli. V dramatické koncovce se prosadila Annecdote s Richardem Kingscotem, která zaznamenala již čtvrté životní vítězství z osmi startů.
Díky za pozornost, kterou jste věnovali druhému dni nejprestižnějšího světového dostihového mítinku, Royal Ascot. Opět se vám přihlásíme zítra, kdy je na programu Gold cup, tradiční vrchol mítinku, na jehož startu bude své želízko i sama královna.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.