Samotná cesta do Ascotu není žádný med. Kolony se na přístupových komunikacích tvoří již hodiny před začátkem programu, a to jsou přístupové cesty velmi dobře označeny, pokud se držíte naváděcího systému, nepotřebujete ani navigaci, neboť značení je vidět už několik kilometrů před místem samotným. Parkoviště jsou nejen číselně, ale i barevně označena, podle toho jste naváděni na potřebná místa, která máte rezervována. Přesto se se luxusní automobily vlečou po úzkých silních dlouhé minuty. Také vlaky mířící do Ascotu jsou od ranních hodin přeplněné a chrlí desítky návštěvníků. Dá se říci, že jindy poklidné městečko Ascot je v době Royal Ascotu doslova vzhůru nohama.
Když už jsme u cesty, ještě jeden zážitek, který vás vrátí někam do předminulého věku. Poté co ho spatříte, se musíte minimálně štípnout do ucha, zda skutečně bdíte, nebo jste s panem Broučkem na výletě do minulých časů. Několik stovek metrů za Windsorem křižovala naši cestu spojnice královského zámku a závodiště pro kočáry. Mnohý by řekl, že už je přežitou relikvií. Ale najednou se poní blíží dva kočáry tažené čtyřspřežím tmavých koní, které doprovázejí dva komoří, kteří při přejezdu silnice seskočí a zastaví provoz, aby šlechta při své cestě nebyla rušena. Kočárem putuje několik dam v prestižních róbách a pánů ve fracích. Komořím nechybí ani dlouhé nablýskané trubky, kterými ohlašují příjezd veličenstava. Při dalším putování potkáváme kočárů stále více, jedno mají společné, vždy je táhne čtyřspřeží.
Na všech parkovištích je živo už hodiny před starem prvního dostihu, na mnohých vidíte slavnostně rozestřené stolky a piknikující návštěvníky. Pro našince je naprosto nepochopitelný výjev, kdy u luxusního vozu vidíte zahradní stolek potažený do daleka se lesknoucím bílým ubrusem a stolu hodující dva manželské páry, kteří by u nás okamžitě mohli vyrazit do plesu v opeře. Ve chvílích pikniku mají pánové odložené pouze cylindry. Jen parkování vás přijde na 20 liber a to nebudete na parkovišti blízkém vchodu. Na parkovištích pro autobusy (ty platí 99 liber) vidíte občerstovací stany, které podávají jídlo pití všem cestujícím, kteří vozidlem dorazili.
Na samotném závodišti už jsou stolky u jednotlivých barů obsypány luxusně oblečenými návštěvníky. Dostihy v Ascotu, to znamená užít si den se vším všudy, tedy dobrým obědem závodišti počínaje. Barů je k dispozici více než dost s různým sortimenetem. Ve většině barů narazíte na lahve luxusního šampaňského různých značek, běženější klientela se spokojuje s pivem nebo s velmi populárním Pimm's. To se točí do velkých džbánů naplněných ovocem a mátou, a z něj se rozlévá do sklenic plněných ledem u stolu.
Hodinu před startem prvního klání už hraje v paddocku královská hudba, ta včera odpoledne procházela Windsorem a hrála pro dobrou pohodu. To, že se veškerý provoz na dlouhé minuty v centru města zastavil, to nikomu zřejmě nevadilo. Troubení aut ani jiná nespokjenost nebyla slyšet. To ve frontě stál i linkový autobus, ve kterém směřovali pracující k domovu. Jak je při Royal Ascotu obvyklé, každý dostihový den bude zahájen příjezdem královny v kočáře. Slavnostní průvod, který projede celou 1600 metrů dlouhou cílovou rovinou a skončí v paddocku bude složen ze čtyř kočárů. V tom prvním nebude chybět Její veličenstvo Alžběta II. Tentokrát bude mít slavnostní úvod i smutný rozměr, neboť po příjezdu procesí do paddocku bude vyhlášena minuta ticha za Sira Henri Cecila, trenéra, který připravil 75 vítězů v rámci prestižního mítinku.
Tři lahůdky na úvod
Royal Ascot startuje pěkně zostra, žádné zahřívání nebo rozkoukávání. Pěkně tři grupy 1 na úvod na programu, aby se ctěné obecenstvo dostalo pěkně do varu. Škrty nejsou ani v jendé z prestižních zkoušek, a tak budeme také svědky souboje kontinentů. Animal Kingdom reprezentuje The Queen Anne stakes Spojené státy, ve sprintu se představí novozélenský rodák Shamexpress z autralského tréninku a favorit Shea Shea reprezentuje Afriku. V míli pro tříleté bude snažit napravit svůj dojem Dawn Approach, který před 17 vyhořel v Derby v Epsomu.
Přesně ve 14 hodin se otevřela brána na začátku cílové roviny a do areálu zamířila čtveřeice kočárů. Ten první byl tažen čtyřspřežím běloušů a jeho palubě bylo Její veličenstvo doprovázeno princem Charlsem a jeho manželkou, vévodkyní z Cornwallu. Šanci na výhru v tradiční sázce, jakou barevnou kombinaci zvolí královna na první den mítinku, mají letos Ti, kdo tipovali růžovou. Během celé cesty tisíce návštěvníků aplaudovaly příjezdu hlavy státu a při příjezdu do tribuny zněla anglická hymna.
Start mítinku byl skutečně ve velkém stylu, souboj v The Queen Anne Stakes na jednu míli musel zvednout diváky ze sedadel. Animal Kingdom zklamal, ale prosadil se nejúspěšnější trenér posledních pěti sezon na Royal Ascotu, Ir Aidan O'Brien. Zřejmě největší trenérská osobnost posledních sezon slaví 38. vítězství na Royal Ascotu a patří mu třetí místo v historických tabulkách za Hery Cecilem a Michaelem Stoutem. Jím připravovaný Declaration of War (před startem nabízený bookmakery 15/2, u tota 9,7:1) ukázal skvělé zrychlení do mírného ascotského stoupání a doběhl si pro šesté vítězství z osmi životních startů. V sedle reprezentanta tmavě modrých barev byl trenérův syn Joseph O'Brien, který se na mítinku prosadil podruhé. Na druhém místě finišoval Aljamaaheer, třetí Gregorian a čtvrtá od startu velice aktivní Elusive Kate. Declaration of War se letos na dráze představil potřetí, po vítězném sezónním debutu v Leopardstownu, zklamal pátým místem v Newbury, ale v den D měl vyladěnou formu výborně.
Jak bývá v Anglii tradicí, po doběhu prvního dostihu jezdci hodnotí stav dráhy a několikrát z jejich slov zaznělo slovo úžasná. Podle oficiálního hodnocení komisařů je dobrá a dosahované časy svědčí o tom, že k ideálu nemá daleko. Teploměr ukazuje okolo dvaceti stupňů, je zataženo, obloha nad závodištěm je ocelově šedivá, dle předpovědí by pršet nemělo. Vzdálenější obzory jsou zahaleny v lehké mlze. Ani toto počasí však nezabránilo tisícům divákům v cestě na tribuny. Sprintreské klání se tak odehrálo téměř celé před zraky diváků. Zhruba kilometr před cílovým mezníkem totiž končí divácký prostor zvaný Silver ring, kam jsou vstupenky nejlevnější.
Také The King's Stand stakes favoritovi nevyšla. Favorizovaný Shea Shea podlehl ve finiši šestiletému Sole Power (u bookmakerů 8/1, u tota u tota 10,3:1) irského trenéra Edwarda Lynama, který cválal blíže tribunám, zatímco Shea Shea se Soumillonem šel středem dráhy. Pro jedenapadesátiletého Lynama je to první úspěch v rámci Royal Ascotu v kariéře. Sole Powera vedl ostřílený irský žokej Johny Murtagh, který se před očima královny prosadil po čtyřicáté a sedm čátek ho dělí od nejúspěšnějšího jezdce současnosti Frankieho Dettoriho. Sole Powerovi se tak podařila odplata za dvě porážky od afrického rodáka, které utrpěl v březnu letošního roku na závodišti Meydan v Dubaji.
Další nervydrásající bitva, kterou musela rozhdonout cílová kamera byla k vidění v St. James's Palace Stakes na 1600 metrů. Po prostudování cílové kamery byl vítězem vyhlášen Dawn Approach, který tak prodloužil svou vítěznou sérii na mílových distancích. Až do posledního cvalového skoku však musel bojovat s Toronadem. Třetí dostih s přívlastem Gr. 1 a třetí vítězství koně připravovaného na zeleném ostrově. Dlouhé minuty po doběhu zkoumali komisaři moment v cílové rovině, kde došlo ke strkanici mezi Magicianem a právě Dawn Approachem. Výsledek však byl potvrzen, a tak reprezentant modrách barev Godolphinu Dawn Approach se mohl zařidit po bok takových koní jako Frankel nebo Canford Cliffs, kteří tento dostih vyhráli v nedávné minulosti. Dawn Approach jde ve stopách Canford Cliffse, který jako dvouletý vyhrál Coventry stakes, o rok později St. James's palace Stakes a o další rok později Queen Anne stakes. Pokud ho tedy šejkové nechají na dráze je meta pro příští sezonu jasná...
Grupa dvě pro dvouleté na 1200 metrů to bylo skvělé představení podceňovaného War Commanda (kurz na vítězství u bookmakerů 20:1, u tota byl obdobný) z tréninku Aidana O'Briena. Dvě třetiny klání cválal skryt za svými soky, poté však nastoupil a nebylo co řešit, suverénně o šest délek se prosadil pod Seammie Heffernenem. War Command přitom debutoval před 11 dny na distanci 1400 metrů v Leopardstownu, kde zvítězil. Druhý životní start absolvoval již v grupě 2 a naznačil, že jeho jméno nemusí padnout v zapomění. Při pohledu na patnáct dvouletých v grupě 2, se ptám, kde jsou dvouletí připravovaní českými trenéry? Ale to by bylo spíše na samostatný materiál...
Pátým bodem programu byl čtyřkilometrový Ascot stakes (handicap) a ukázal, že supervytrvalecká klání nemusí být doménou rovinových trenérů. Již potřetí za sebou se prosadil překážkový specialista. Po Nicky Hendersonovi a Willie Mullinsovi slaví Jonjo O'Neill zásluhou pětiletého Well Sharpa z majetku Johna McManuse. Nikdo nepředpokládal, že první rovinové vítězství pro Anglii bude mít na svědomí překážkový specialista z Cheltenhamu. Závěr programu patřil listed klání dvouletých na kilometru a druhý double odpoledne si připsal Johny Murtagh, který se prosadil s Extortionistem Ollyho Stevense. Třiačtyřicetiletý Murtagh tak načal pátou desítku triumfů v Ascotu a dal vzpomenout na roky 2008 a 2009, kdy byl nejlepším jezdcem mítinku.
Občas se sice snesl z oblohy drobný déšť, ale solidní počasí premiérového dne dostihového svátku vydrželo i na populární zpívání, které vždy napíše definitivní tečku. Aby nebyli ochuzeni ani diváci v Silver ringu tak, mohou tančit produkci místního DJe. To je vše, z dostihy nabitého první dne Royal Ascotu 2013, na shledanou zítra.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.