Během sobotního dne se také oficiálním šampionem britské rovinové sezóny 2019 stal 25letý irský rodák OISIN MURPHY, pro něhož je to úplně první titul. Oisin Murphy ovšem v rámci dnešního programu neuspěl, naopak ze dvou vítězství se radoval Donnacha O’Brien, když přeci jen to o něco cennější se zrodilo ve vrcholu odpoledne:
Letošní Champion Stakes (Gr.1, 2000 metrů), tedy v podstatě poslední velký rovinový dostih britské sezóny, přilákal na start devítku účastníků, mezi nimiž vyčnívala čtyřletá MAGICAL (2:1). Exponovaná klisna letos vyhrála 4x, získala tři druhá místa na nejvyšší scéně, přičemž před pouhými dvěma týdny finišovala jako pátá v Ceně vítězného oblouku. Tady jí hrála do karet kratší distance, otázkou ale bylo, jestli jí měkká půda nesebere síly, nicméně Magical nakonec své příznivce nezklamala. Donnacha O’Brien ji od počátku vedl na druhém místě, v cílové rovince ji pak vyzval ke zrychlení, načež hnědka po Galileo přešla do vedení a triumf o ¾ délky udržela před dotírajícím Addeyebbem (Doyle, 6:1), jemuž naopak podobný podklad svědčil. Třetí příčku pak vybojovala japonská Deidre (Murphy, 11:1), jež o hlavu chytila při bariéře jdoucího Fox Tala (de Sousa, 21:1), za kterým tabuli doplnila Mehdaayih (Havlin, 17:1).
Je až k neuvěření, že Aidan O’Brien v pozici trenéra vyhrál Champion Stakes poprvé, nicméně pro svou svěřenkyni měl jen slova chvály, a to především na její charakter, odvahu a ochotu zabojovat. Navzdory tomu, že Magical za sebou má dlouhou sezónu, možná pro ni ještě neskončí, neboť by ji mohl čekat americký Breeders‘ Cup, vše je ale dle slov trenéra otevřené.
Jak už bylo zmíněno, Donnacha O’Brien během dne vyhrál ještě jeden dostih, a sice Long Distance Cup (Gr.2, 3200 metrů), kde měl mít v sedle KEW GARDENSe (4,5:1) spíše rezervované druhé místo. Hřebec z lotu Aidana O’Briena ale zřejmě dostal chuť přerušit sérii druhých míst, jichž letos nastřádal trojici, a poté, co dostih absolvoval na čtvrté pozici, převzal v závěru vedení. Proti němu ale stál v posledních 10 startech neporažený Stradivarius (Dettori, 1,61:1), přičemž ryzák trenéra Johna Gosdena zde byl favoritem, a přestože mu jako obvykle déle trvalo, než se rozešel, pod Frankiem Dettorim na lídra zdárně zaútočil. Společně pak zbytku pole odešli a Stradivarius se snažil před Kew Gardense dostat, ovšem na cílové pásce ono pověstné zhoupnutí rozhodlo v jeho neprospěch. Nedá se ani hovořit o rozdílu nosu, jelikož Kew Gardens si triumf připsal skutečně o pouhé milimetry. Stradivarius tedy odešel poražen, a to poprvé od října 2017, kdy jako tříletý právě v tomto dostihu skončil třetí. Za zmíněnou dvojicí se s odstupem pěti délek dostal do cíle Royal Line (havlin, 13:1), čtvrtý byl Mekong (Crowley, 21:1) a pátý Withhold (Watson, 8,5:1).
Velmi těsným doběhem skončily také Fillies and Mares Stakes (Gr.1, 2400 metrů), kde ale nakonec favoritka STAR CATCHER (Dettori, 2,75:1) triumf vybojovat zvládla. Jednoduché to však tříletá svěřenkyně Johna Gosdena při cestě za třetím Gr.1 úspěchem neměla, neboť poté, co jí Frankie Dettori provedl dostihem na čtvrté příčce, se kobylka snažila rozběhnout, mezi soupeřkami se jí to ale příliš nedařilo, navíc se na ni zvenčí neustále lepila o poznání mohutnější Sun Maiden (Crowley, 26:1), jež ji nakonec natlačila až na vedoucí Delphinii (Heffernan, 21:1). Tehdy ale Sun Maiden zeslábla, Star Catcher najednou získala dostatek prostoru a skvěle jdoucí Delphinii trenéra Aidana O’Briena o krátkou hlavu ještě stihla předběhnout. Dá se říci, že Star Catcher tímto triumfem stvrdila pozici nejlepší tříleté klisny ročníku, neboť na podzim zazářila rozhodně více, než zbylé dvě ostrovní klasičky včetně Anapurny (Buick, 7:1), která v sobotu z podstatného dění v závěru vycouvala. Za druhou Deplhinií a třetí Sun Maiden obsadila čtvrtou pozici Fleeting (D. O’Brien, 5,5:1), která neměla v cílové rovince místo k útoku. Pátá byla Klassique (Doyle, 29:1).
V absolutně životní formě se pak v sobotu nacházel šestiletý hřebec DONJUANT TRIUMPHANT (34:1) z lotu Andrewa Baldinga, který už v minulosti ukázal, že umí mezi elitními sprintery zaběhnout, ovšem tentokrát na měkké půdě předvedl heroický výkon. V British Champions Sprint Stakes (Gr.1, 1200 metrů) jej totiž potkal vskutku hororový průběh, když od počátku se nacházel v zadní části pole, načež sotva začali soupeři zrychlovat, musel Donjuant Triumphant bojovat s tím, že se nemohl dostat kupředu. Silvestre de Sousa se jej zoufale snažil nacpat, kamkoliv to šlo, a když konečně našel hnědákovi místo, hřebec raketově vyrazil kupředu. Během několika cvalových skoků předstihl všechny soupeře, co byli doposud před ním, a ještě měl v cíli délku k dobru. Na těžké půdě si tak v Ascotu připsal největší úspěch kariéry, přičemž dobrou vizitku udělal i svému otci, plemeníkovi Dream Ahead, který dal i v cíli druhou One Master (Doubot, 5:1), odskakující do dostihu v roli favoritky. Blízko třetí byl také outsider Forever In Dreams (Spencer, 67:1) a čtvrtý veterán Brando (Eaves, 26:1), pátou příčku pak bral Make A Challenge (10:1) v sedle s Joem Doylem, který už během prázdnin končil kariéru, ovšem právě s koněm Make A Challenge znovu dostal do dostihů chuť.
Jistým překvapením byl vlastně i doběh Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1, 1600 metrů), kde se prosadil účastník nabízený v kurzu 13:1, a sice tříletý KING OF CHANGE (Levey). Svěřenec Richarda Hannona měl za sebou pouze pět startů, když jako dvouletý získal dvě druhá místa v malých kláních, kde začal i letos a při sezónním debutu se prosadil. Poté v pozici outsidera šokoval výborným druhým místem v 2000 Guineas, od té doby se ale na dráze objevil jen jednou, když v září vyhrál Listed. V sobotu se ovšem ukázal v tom opravdu nejlepším světle, když po poklidném průběhu v poli jej Sean Levey vybídl ke zrychlení, hřebec následně zlehka převzal vedení, a přestože v závěru bočil, vítězství v pohodě o 1 a ¾ délky udržel. Na druhé místo stačil finiš favorizovaného The Revenanta (Boudot, 5:1) z Francie, za nímž obsadil třetí příčku Gosdenův Safe Voyage (Hart, 41:1). Čtvrtá cílem proběhla dostih odvodivší klisna Veracious (Watson, 21:1), pátý byl Mohaather (Crowley, 17:1) a poslední peníze bral šestý Happy Power (de Sousa, 26:1). Jarní klasici Phoenix of Spain (Doely, 21:1) a Magna Grecia (D. O’Brien, 7,5:1) či v první části sezóny nadějný King of Comedy (Dettori, 10:1) doběhli v poli poražených, zatímco úplně poslední byl godolphinský Benbatl (Murphy, 4,5:1).
Zatím nebyl přidán žádný komentář.