Letošní ročník Champion Stakes (Gr.1, 2000 metrů) se odehrál na měkké dráze, jež měla hrát do karet nejen preferovanému CRACKSMANovi (Dettori, 1,83:1), který letní část sezóny kvůli obavám z pevné půdy nechal, leč přijít vhod měla také českému reprezentantovi Subway Dancerovi (Radek Koplík, 67:1) z lotu Zdena Koplíka. Valach platil v osmičlenném poli vrcholu sobotního odpoledne za outsidera, nicméně pořád se mu věřilo více, než po roce se do dostihu vracejícímu Maverick Waveovi (O’Neill, 101:1), jenž se měl v průběhu starat o tempo, což se vlastně také stalo. Jeho stájový kolega Cracksman cválal na čtvrté příčce, a když v cílové rovince pod Frankiem Dettorim přešel do vedení, nebylo z pohledu vítěze co řešit. Po tomto dostihu nejspíše do chovu odcházející Cracksman tedy obájil loňské vítězství lehce a cílem proběhl s náskokem 6 délek na druhého Crystal Oceana (Buick, 3,75:1). A pouze tito dva zmínění domácí účastníci byli v závěru lepší než český zástupce Subway Dancer.
Hnědák pod Radkem Koplíkem od počátku dostihu pole uzavíral, ovšem po vytočení do cílové rovinky začal vnější stopou finišovat a postupně se propracoval až na výborné třetí místo. Subway Dancer za sebou tak na čtvrté příčce nechal bělouše Capriho (Moore, 5:1), loňského vítěze St Legeru a letos pátého v Arcu, přičemž pátá skončila jeho tréninková kolegyně z lotu Aidana O’Briena Rhododendron (D. O’Brien, 26:1), která si na začátku sezóny připsala vítězství v Gr.1 Lockinge Stakes. Pátý byl další Gr.1 vítěz Verbal Dexterity (Manning, 21:1). Trenéru Zdenu Koplíkovi, který už v minulosti vyrazil se svým svěřencem Tullamorem i vstříc Prix de l’Arc de Triomphe, se tak odvážný krok a cesta na nejslavnější britské závodiště bez pochyb vyplatila, neboť Subway Dancer za třetí místo inkasuje přes 4 000 000Kč.
Na úvod programu se odběhl supervytrvalecům určený Long Distance Cup (Gr.2, 3200 metrů), o jehož výsledku v podstatě rozhodlo to, že se favorit STRADIVARIUS (2:1) dokázal v posledním oblouku nacpat do mezery mezi bariéru a tříletého Flag of Honour (3,25:1), vítěze Irish St Legeru. Do té doby totiž svěřenec Johna Gosdena cválal zavřený za lídrem z lotu Aidana O’Briena, přičemž Ryan Moore v jeho sedle nechtěl přepustit vnitřní stopou, Stradivarius se však do skuliny vešel a rázem se dostal na první místo. Za Stradivariem se kupředu protáhl také Thomas Hobson (Murphy, 15:1), když ten se ale začal dotahovat právě na preferovaného ryzáka, Frankie Dettori nasměroval Stradivaria k bariéře a prostor finišujícímu soupeři zavřel. Čtyřletý Stradivarius si tak doběhl pro páté letošní vítězství a zůstal v sezóně neporažen, když ovládl všechny britské prestižní dostihy pro supervytrvalce – Yorkshire Cup, Gold Cup, Goodwood Cup, Lonsdale Cup i Long Distance Cup. Osmiletý Thomas Hobson byl druhý, Flag of Honour neudržel ani třetí příčku, když jej předstihl i tréninkový kolega Sir Eric (D. O’Brien, 6:1), který doposud uspěl pouze na scéně Listed. Pátý byl Desert Skyline (Mossé, 29:1). Pro výborného Stradivaria tímto dostihem letošní sezóna skončila.
Následně se ke slovu dostali sprinteři, mezi kterými se ve Sprint Stakes (Gr.1, 1200 metrů) zrodilo překvapení, protože z triumfu se radoval tým okolo podceňovaného tříletka jménem SANDS OF MALI (Hanagan, 29:1). Hřebec trenéra Richarda Faheyho si nevedl špatně už jako dvouletý, když vyhrál Gr.2, přičemž ve stejné kategorii uspěl i letos, nicméně po přechodu mezi starší sprintery se mu příliš nedařilo, leč minule získat alespoň páté místo. Tentokrát se ukázal v ještě lepším světle, jelikož od začátku dostihu se pohyboval na špici, přičemž na měkké půdě před sebe už nikoho nepustil. Hnědák pod Paulem Hanaganem v závěru úspěšně odolal náporu druhého favorita Harryho Angela (Kirby, 5:1), jenž se tak oproti minulému běhání opravdu zvednul, leč na vítězství to nestačilo. Sands Of Mali si premiérové vítězství v Gr.1 připsal rozdílem 1 délky před Harry Angelem, za nímž obsadil třetí příčku Donjuan Triumphant (Doyle, 17:1). Čtvrtý byl Brando (Spencer, 7,5:1) a pátý Sir Dancealot (Mossé, 26:1), zatímco preferovaný The Tin Man (Murphy, 4:1) skončil sedmý a obhájce prvenství Librisa Breeze (Winston, 7:1) jedenáctý.
Na první Gr.1 vítězství v sobotu dosáhla také tříletá MAGICAL (6:1) trenéra Aidana O’Briena, jehož stáj za sebou nemá ideální sezónu kvůli viru, jenž se rozšířil mezi většinou jeho koní. Ve dvou letech na scéně Gr.2 úspěšná hnědka, pravá sestra Rhododendron, tak letos opravdu zazářila akorát v dostihu na irské dráze, jinak brala jen dvě čtvrtá místa a naposled doběhla na desáté příčce v Arcu. Nepovedený rok si tak alespoň z části vynahradila, když pod Ryanem Moorem absolvovala Fillies & Mares Stakes (Gr.1, 2400 metrů) v poli, v cílové rovince si pak udělala prostor k útoku, jímž za sebou brzy nechala i favorizovanou Lah Ti Dar (Dettori, 2:1). S finišem přišla také čtyřletá Coronet (Peslier, 7:1), nicméně Magical už nepředstihla a obsadil délku vzdálené druhé místo. Poněkud překvapivě tak nakonec byla z dua trenéra Johna Gosdena lepší, jelikož doposud pouze v britském St Legeru poražená tříletá Lah Ti Dar možná nastoupila příliš brzy a následně se musela spokojit s třetí pozicí. S určitým odstupem čtvrtá skončila godolphinská Kitesurf (Barzalona, 9:1) před pátou Hydrangeou (D. O’Brien, 12:1).
Kromě Cracksmana a Stradivaria slavil trenér John Gosden úspěch i prostřednictvím hvězdného tříletka ROARING LIONa (Murphy, 3:1), který ovšem neměl v Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1, 1600 metrů) se svými soupeři snadnou práci, na čemž se podepsala především měkká půda, která hřebců vůbec nesedla. Oisinem Murphym vedený bělouš se v průběhu pohyboval spíše v druhé části pole, odkud se pak v cílové rovince snažil dotahovat na špici, což se mu nakonec povedlo. Roaring Lion si tak připsal čtvrtý Gr.1 triumf v řadě a upevnil si pozici nejlepšího tříletého koně sezóny. Velmi dobrý výkon předvedl také tříletá klisna I Can Fly (D. O’Brien, 34:1), jež ztrácela na vítěze pouze krk, o půl délky třetí pak byl Century Dream (Buick, 26:1). Tabuli doplnili Stormy Antarctic (Mossé, 41:1) a francouzský Recoletos (peslier, 4,5:1), letos 4x na nejvyšší scéně úspěšná kobylka Laurens (McDonald, 8:1) tentokrát na nejlepší nestačila a skončila osmá. Podobně jako Cracksmana, tak ani Roaring Liona už nejspíše na dráze neuvidíme, neboť jej od příštího roku čeká kariéra plemeníka.
Autorem úvodní fotky je Jaroslav Fabris.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.