Čtyřikrát v posledních deseti letech se ve třetí kvalifikaci představil budoucí vítěz. Časový interval můžeme zkrátit dokonce na šest let. V roce 2007 ovládla kvalifikaci Sixteen, aby druhou říjnovou neděli vyhrála i samotnou Velkou pardubickou. O rok později bělka filmového producenta Jaroslava Boučka triumfovala ve Velké opět, ale byl to jediný ročník, kdy se koncem srpna v Pardubicích nepředstavila.
V roce 2009 opět kvalifikaci vyhrála, ve Velké se však musela sklonit před Tiumenem, který v tom samém dostihu, tehdy ještě pod Josefem Váňou mladším obsadil čtvrté místo. V posledních třech ročnících Sixteen dokončila kvalifikaci na čtvrtém, devátém a sedmém místě. S pěticí účastí je jednou z nejčastějších účastnic kvalifikací na konci srpna. Společně s Hastavenem jsou jediní dva, kterým se podařilo vítězství ve třetí kvalifikaci zopakovat. Zatímco francouzský rodák reprezentující stáj Wrbna racing se po vítězství v kvalifikaci nikdy do cíle Velké nedostal, Sixteen to byla sázkařská jistota ve Velké. Místa mezi trojicí nejlepších měla předplacená. Právě Hastaven je jediným vítězem třetí kvalifikace, který samotný vrchol sezony nedokončil.
Před dvěma roky se v Kvalifikaci prosadil Tiumen pod Josefem Váňou a triumf zopakoval i v říjnu. Vyhrát třetí kvalifikaci a poté i samotnou Velkou se podařilo právě jen Sixteen v roce 2007 a Tiumenovi o čtyři roky později. Loni koncem srpna jsme v kvalifikaci sledovali i dvojnásobnou čytřkovou vítězku Orphee des Blins, která nestačila na Trezora a Klause. V říjnu však nedala nikomu ze svých soupeřů šanci.
V sobotním dostihu bude o druhé vítězství v řadě bojovat Trezor, do jehož sedla se po pěti letech vrací žokej Josef Bartoš. „V kvalifikaci si ho chci osáhnout, věřím, že to čistě projdu a vyhraju,“ je optimistický Josef Bartoš. Pokud by se jeho slova potvrdila, byl by Trezor prvním koněm, kterému by se podařilo v novodobých dějinách vyhrát třetí kvalifikaci dvakrát za sebou.
Mezi vítězi z posledních let najdeme kromě již zmiňovaných další zajímavá jména. V roce 2003 se prosadil Decent Fellow, následně ve Velké třetí. V roce 2005 se prosadil Red Dancer, který druhou říjnovou sobotu finišoval šestý. V roce 2008 se prosadil Juventus a ve Velké byl třetí. V roce 2010 vyhrál Aspirant, který dokončil sedmý a loňský vítěz Trezor finišoval osmý. Pokud se v říjnu rozhodnete vsadit na vítěze 3. kvalifikace do 3. místa, tak máte pravděpodobnost výhry padesát na padesát. Pěti vítězům se to podařilo, pěti nikoliv.
S velkou pravděpodobností se první tři koně v cíli kvalifikace postaví na start Velké. Pouze trojici koní z třicítkyse to v posledních deseti letech nepodařilo. Prvním byl v roce 2004 Kedon, o dva roky později ho následovala Registana a třetím do party se stal v roce 2009 Gawain. Pokud kůň doběhne na prvních třech místech v kvalifikaci, je velká pravděpodobnost, že dokončí samotnou Velkou. 19 koním se to podařilo, osmičce nikoli.
Třetí kvalifikace má v posledních letech přece jen větší váhu než v minulosti. Od roku 2003 do roku 2009 v ní nikdy nestartovalo více než 13 koní, třikrát i méně. Od roku 2010 bude třináctka již potřetí překonána. V roce 2010 se na start postavilo 19 koní a v minulém sedmnáct. Ptáte se po kvalifikační úspěšnosti? Ta je v posledních deseti letech ve třetí kvalifikaci dvoutřetinová. Přeloženo do řeči čísel roku 2013, z patnácti koní na startu by kolem cílového mezníku mělo proběhnout deset. To je však šedivá teorie a košatý strom života může bát v sobotu odpoledne úplně jiný.
V posledních deseti letech se na start 3. kvalifikace postavilo 133 koní, 89 jich doběhlo úspěšně do cíle, ale jen 69 se jich potom postavilo na start samotné Velké pardubické. Nevím, jestli je dobrá zpráva pro realizační týmy sobotních startujících, že s velkou pravděpodobností se na start Velké postaví 8 z patnácti startujících. Ale opět platí, že statistika nuda je…
Zatímco termín třetí kvalifikace je víceméně neměnný, poslední či předposlední srpnová sobota. Samotný dostih se zrychluje. V roce 2003 byl čas vítězného Decent Fellowa 7:50,26, minulý rok to zvládl Trezor o 25 vteřin rychleji! Časy vítězů se v posledních třech vydáních dostaly vždy pod sedm a půl minuty. Pokud v následujících třech dnech nedojde k podstatnému zlomu v počasí, dá se předpokládat, že i v sobotu bude dráha rychlá, a tak hranice 7:30 může být pokořena, navíc je na startu tempař Bremen Plan, jehož cílem nebude, aby se dostih odehrával v líném tempu.
Z posledních deseti ročníků 3. kvalifikace se pětkrát prosadili svěřenci Josefa Váni, třikrát Čestmíra Olehly a jeden úspěch si odnesli koně připravovaní Jiřím Jandou a Hanou Kabelkovou. A tak pokud si vyberete v sobotu jednoho z dvojice Budapest, Zarif máte statistickou šancí na vítězství padesát na padesát.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.