„V Gerschově memoriálu nebudou moci jezdci z Evropského poháru žokejů startovat, protože budou mít jiné povinnosti v rámci poháru, poslední dostih už by stihnout měli,“ sdělil k posledním dvěma dostihům jeden ze spoluorganizátorů Václav Luka. Gerschův memoriál je tak dostihem pro tuzemské jezdce, kteří se nepředstaví v poháru.
Divákům se vyplatí přijít, co nejdříve, už ve 13.40 bude probíhat slavnostní zahájení dostihového dne, při kterém se představí všichni jezdci zúčastnění v Evropském poháru žokejů. Pro lepší orientaci budou mít žokejové pro všech pět dostihů stejnou barvu čapky. Závěrečný ceremoniál Evropského poháru žokejů proběhne v 17 hodin, ale následovat budou ještě dva plánované dostihy. Připravena bude stage pro veřejnost, kde bude program uvádět Patrik Hezucký. Pro ukrácení přestávky, budou na pódiu, rozhovory, komentáře k dostihům a další zajímavosti. Bohatší než obvykle bude i doprovodný program nejen pro děti, ale také pro dospělé. Dámy si budou moci vytvořit vlastní klobouk a v tribuně bude probíhat show Na Stojáka s Lukášem Pavláskem. Připraven je i dostih Pony ligy, ve kterém se představí 9 poníků na distanci 400 metrů.
Vstupné ve Velké Chuchli bude poslední zářijovou sobotu 200 korun, stejně jako při Českém derby. „Je to podobný model jako při derby, v ceně vstupného je i dostihový program. Uvidíme, kolik diváků přijde, organizátoři předpokládají až osm tisíc diváků,“ doplnil ředitel chuchelského závodiště Petr Drahoš.
Žokejské hvězdy pro Evropský pohár žokejů
Umberto Rispoli, 27 let, Itálie – Rodák z Neapole už se dvakrát ve Velké Chuchli představil, v roce 2007 byl v derby třetí, letos s francouzským Parzivalem pátý. V Itálii dvojnásobný šampión, v současné době jezdí ve Francii, kde v letošní sezóně odjezdil 434 dostihů a 41 jich vyhrál. V šampionátu je na 22. místě.
Fabrice Veron, 32 let, Francie – Rodák ze západní Francie, který první zářijovou sobotu vyhrál Gr. 1 v Baden-Badenu. Ve své domovině v současné době patří k nejobsazovanějším, letos už absolvoval ve Francii 699 dostihů a 73 vyhrál. Dotacích za vítězství a umístění jím vedení koně vydělali více než 1,75 miliónu euro. V Praze bude jezdit poprvé.
Theo Bachelot, 23 let, Francie – Jeden z jezdeckých talentů země galského kohouta, kterému v letošním šampionátu patří dvanácté místo. Letos již absolvoval 542 startů a 61 dostihů vyhrál. Na dotacích jím vedení koně vydělali téměř jeden a čtvrt miliónu euro. Pražskou dráhu si vyzkoušel loni při Jarní ceně klisen, kdy doběhl pátý s Maruschkou.
Cristian Demuro, 23 let, Itálie – Mladší bratr Mirca Demura, před čtyřmi lety se stal italským šampionem, když vyhrál za sezónu 222 dostihů. Jezdil úspěšně i v Dubaji, Spojených státech, Hongkongu nebo Japonsku. První zářijovou sobotu vyhrál s Trip to Rhodosem listed na 2800 metrů v Baden-Badenu. V Česku zatím nestartoval.
Filip Minařík, 40 let, Česká republika – Pražský rodák, který začínal právě ve Velké Chuchli před čvrt stoletím. Od roku 1996 působí v Německu, kde se stal v roce 1995 a 2011 jezdcem-šampiónem, už desetkrát vyhrál dostih nejvyšší kategorie Gr. 1. Na kontě více než 1400 vyhraných dostihů a nejlepším žokejem s českým pasem v historii.
Václav Janáček, 30 let, Česká republika – Ještě třetí nejúspěšnější žokej s českým pasem, který v současnosti působí ve Španělsku. Českým žokejem-šampionem se stal pětkrát (2006 až 2010), španělským třikrát (2012 až 2014) a v roce 2010 byl i slovenským šampionem. Při letošních problémech ve Španělsku jezdil ve Francii, Švýcarsku, Polsku a v Česku, kde vyhrál závěrečnou klasiku St. Leger.
Olivier Placais, 31 let, Francie – Třetí z Francouzů v nabídce pro realizační týmy, který v poslední době působí ve Švýcarsku u trenéra se slovenskými kořeny Miroslava Weisse. Pod Alpami se mu daří a sbírá jeden šampionský titul za druhým. Před devíti lety startoval ve Slovenském derby, kde skončil pátý. Letos ve Švýcarsku absolvoval 85 startů a z nich 20 vyhrál. V domovské Francii startoval 58krát a šestkrát vyhrál. V Česku se představí poprvé.
Karoly Kerekes, 37 let, Maďarsko – Ostřílená jezdec, který je dobře znám v Bratislavě, kde se mu daří. Působil v Německu. Od roku 2013 je na volné voze a častěji opět jezdí i doma v Budapešti. Několikrát už se představil i na českém území. V roce 2001 jezdil v Mostě, v roce 2013 v Pardubicích a v minulém roce byl v Českém derby v sedle Naviky.
Jose Luiz Martinez, 45 let Španělsko – Doma pod Pyrenejemi se stal osmkrát šampionem, letos startoval především ve Francii, kde získal deset vítězství. Nejstarší z účastníků poháru, který v minulosti působil i v Anglii, od roku 2005 je doma a je nejvážnějším soupeřem Václava Janáčka. „Je to můj největší nepřítel ve Španělsku, je tam kápo mezi jezdci,“ doplnil Janáček na jeho adresu.
Bajuržan Murzabajev, 23 let. Kazachstán – Česká dostihová kometa. Před pěti lety přišel do Česka, v roce 2012 odjel první dostih, v létě se poprvé prosadil a od té doby má stále více angažmá. Český žokej-šampión z let 2013 a 2014, letos je blízko obhajobě, když zažívá nejlepší sezónu v kariéře.
Martin Dwyer, 40 let, Velká Británie – Zástupce kolébky turfu, který v roce 2006 vyhrál Derby v Epsomu v sedle Sira Percyho. Jeho kariéru provázejí časté výkyvy, ale dvakrát byl v Anglii oceněn za jízdu roku. V letošním roce v kolébce turfu absolvoval 245 startů a 24krát vyhrál. V Praze už v minulosti jezdil, v roce 2006 vyhrál s De Robertem Velkou jarní cenu a dvakrát byl na startu Českého derby.
Martin Lane, 30 let, Irsko – Rodák z hrabství Cork jezdí od roku 2009 v Anglii, kdy vyhrál dva dostihy grupy 1. V letošním roce absolvoval 239 dostihů a 21 jich vyhrál. V Česku už se představil před dvěma roky, kdy jezdil při derby-dni v Mostě. V derby zůstal mezi poraženými, ve Zlatém poháru byl se Selimem šestý.
Per Anders Graberg, 41 let, Švédsko – Jeden z nejlepších skandinávských jezdců, který vyhrál ve své domovině tři derby. Jezdil i ve Spojených státech amerických a na zimu se ze Švédska přesouvá do Dubaje. Do prahy se vrací opět po pěti letech, tehdy jezdil na pozvání Grega Wroblewského pro DS Pegas a ve Velké jarní ceně byl pátý.
Tadhg O’Shea, 33 let, Irsko – Rodák ze zeleného ostrova pravidelně jezdil na zimu do Dubaje, kde se stal šampiónem. Dařilo se mu i v dostizích arabských koní. Kromě ostrovních dostihů také startoval v Kataru, Bahrajnu, Singapuru, Turecku a Polsku. Do České republiky přijede poprvé.
Szczepan Mazur, 20 let, Polsko – Ač je nejmladším jezdcem poháru už má na kontě dva polské šampiónské tituly. Praxi absolvoval také v Anglii a na blízkém Východě. V letošním roce Mazur absolvoval v Polsku 209 startů, 42krát vyhrál a posbíral stejný počet druhých míst. V současné době vede šampionát o čtyři čárky před Tomášem Lukáškem. V Česku bude jezdit poprvé.
Jaroslav Línek, 40 let, Slovensko – Trojnásobný slovenský rovinový žokej-šampion, který kromě Bratislavy často zajíždí i do Maďarska, kde letos vyhrál derby, celkově už počtvrté. V minulosti jezdil také překážkové dostihy, ale v současnosti už se věnuje pouze rovinám. Stále více se také věnuje trénování dostihových koní.
Výběr žokeje pro dostihy
V pátek ráno budou všichni koně přihlášení do pěti dostihů Evropského poháru žokejů ohandicapováni. Následně organizátoři obešlou všechny trenéry, kteří budou mít koně na přihláškách. Následně si trenér společně s majitelem sestaví pořadí žokejů pro svého svěřence od nejvíce preferovaného po nejméně a seznam odešlou zpět. V úterý při startce nejprve dojde na seznam u koně s nejvyšším handicapem, jeho první žokej bude zapsán na startku a z ostatních seznamů jeho jméno bude vyškrtnuto. Tak se bude pokračovat, až bude startovní listina kompletní. „Pokud nebude dostatek koní v některém dostihu, může se stát, že některý z pozvaných jezdců zůstane na lavičce,“ doplnil Václav Luka mladší.
Osud nového dostihového projektu, ve kterém bude na dotacích rozděleno 3,85 miliónu korun, je nyní v rukou majitelů a trenérů, kteří určí, kolik koní bude v sobotu 26. září na startu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.